Obrazek poglądowy, PAP/EPA/DIEGO AZUBEL

COMECE apeluje do Rady Europejskiej o działania na rzecz pokoju w Ukrainie

Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) wezwała przywódców państw członkowskich Unii Europejskiej do wznowienia wysiłków na rzecz pokoju w Ukrainie oraz do wdrożenia „wiarygodnego procesu rozszerzenia” Unii. Europejscy przywódcy mają się zebrać w Brukseli w dniach 23-24 czerwca na posiedzeniu Rady Europejskiej.

W wydanym dziś oświadczeniu „Europo, odnów swoje powołanie do wspierania pokoju” biskupi z COMECE zaapelowali do UE, by w pełni uświadomiła sobie znaczenie swojej roli w przedstawianiu odnowionej strategicznej wizji stabilności, sprawiedliwości i pokoju na kontynencie europejskie i na świecie.

Przewodniczący komisji COMECE do spraw zagranicznych UE, której eksperci przygotowali oświadczenie, bp Rimantas Norvila wezwał UE, by „nie zaprzestawała swych wysiłków na rzecz zakończenia wojny” i na rzecz „wolnej, bezpiecznej i niepodległej Ukrainy w swych uznanych na arenie międzynarodowej granicach”. – Niesprawiedliwa rosyjska agresja w Ukrainę przyniosła nie tylko straszliwe cierpienia krajowi i jego mieszkańcom, ale również wstrząsnęła globalnym porządkiem bezpieczeństwa – wskazał litewski hierarcha.

>>> COMECE: według prawa UE nie można nakazać legalizacji aborcji

Architektura pokoju

Według COMECE, ta nowa sytuacja powinna skłonić UE i wspólnotę międzynarodową do skierowania swych wysiłków na budowę nowej architektury pokoju w Europie i na całym świecie. Oprócz wypracowania integralnej strategii pokojowej UE, państwa członkowskie powinny także odpowiedzialnie i wspólnie zaangażować się na rzecz bezpieczeństwa poprzez opracowanie odpowiednich środków obrony, przy jednoczesnym zapewnieniu ścisłej kontroli publicznej przestrzegania zasad proporcjonalności, poszanowania praw człowieka, prawa międzynarodowego i norm etycznych.

Na zbliżającym się spotkaniu Rady Europejskiej ma być też przedyskutowana perspektywa członkostwa w UE dla kilku państw Europy, które złożyły odpowiednie wnioski. Dlatego COMECE zaapelowała o wdrożenie wiarygodnego procesu rozszerzenia UE, obejmującego rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z Albanią i Macedonią Północną oraz przyznanie statusu kandydata Ukrainie.

Również dzisiaj Komisja Europejska zaopiniowała wnioski o członkostwo w UE złożone przez Ukrainę, Mołdawię i Gruzję. Zarekomendowała Radzie Europejskiej przyznanie im statusu kandydatów do członkostwa w UE.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze