Chrześcijanie w Nikaragui, fot. EPA/ALBERTO GONZALEZ

Biskupi UE protestują przeciwko prześladowaniom Kościoła w Nikaragui

O natychmiastowe uwolnienie osób więzionych w Nikaragui, fałszywie oskarżonych o spisek przeciwko integralności narodowej i rozpowszechnianie fałszywych wiadomości zaapelowali biskupi Unii Europejskiej.

W Brukseli opublikowano list skierowany biskupa Carlosa Enrique Herrery Gutiérreza OFM, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Nikaragui, a podpisany przez o przewodniczącego Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE), kard. Jean-Claude Hollericha SJ. Nosi on datę 6 lutego 2023 r..

Kardynał Hollerich wyraża bliskość i solidarność biskupów Unii Europejskiej w związku z trudnym okresem w jakim znalazł się tamtejszy Kościół katolicki z powodu systematycznych prześladowań prowadzonych przez władze publiczne. Wezwał rząd w Managui do natychmiastowego uwolnienia bpa Rolando Álvareza i innych zatrzymanych, fałszywie oskarżonych o spisek przeciwko integralności narodowej i rozpowszechnianie fałszywych wiadomości.

>>> Biskupi Nikaragui: nawet wśród bólu uobecnia się Królestwo Boże

„Uważnie śledzimy rozwój sytuacji w Nikaragui, naznaczonej prześladowaniem Kościoła katolickiego i jego wiernych. Jako biskupi COMECE – czytamy w liście – jesteśmy zobowiązani do promowania wolności, demokracji i sprawiedliwości w Nikaragui poprzez nasz regularny dialog z przedstawicielami instytucji unijnych”.

W 2022 r. rząd Nikaragui wydalił nuncjusza apostolskiego abpa Waldemara Stanisława Sommertaga i 18 sióstr z Zakonu Misjonarek Miłości. Uwięził także siedmiu księży i dwóch współpracowników w diecezji Matagalpa, zamknął dziewięć katolickich stacji radiowych, wycofał trzy kanały katolickie z abonamentowej oferty telewizyjnej oraz uniemożliwił procesje i pielgrzymki.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze