Fot. flickr/eiskopatnews

Biskupi UE: zagrożenie dla Ukrainy zagraża pokojowi w Europie

Istnieje pilna potrzeba zjednoczenia się na modlitwie w intencji pokoju na Ukrainie – powiedział ks. Michał Machnio, proboszcz parafii św. Ignacego Loyoli w miejscowości Kołomyja w archidiecezji lwowskiej. Dzisiaj z woli papieża Franciszka obchodzony jest dzień modlitwy i pokoju na Ukrainie.

Ks. Machnio, który jest kapłanem diecezji radomskiej, pracującym obecnie na Ukrainie opowiada, że każdego dnia ludzie modlą się o pokój. Organizowane są nabożeństwa w kościołach. – Zanosimy modlitwy do Boga o pokój dla Ukrainy. Ludzie szukają pokoju dla swojego kraju. To trudne dla nich doświadczenie. Słyszę od nich słowa nadziei, że w chwili zagrożenia Polska otworzy swoje granice – mówi Radiu Plus Radom ks. Michał Machnio.

>>> Rosja: katolicy łączą się dziś w modlitwie o pokój na Ukrainie

Dodaje, że potrzebna jest modlitwa o pokój, do czego zachęca papież Franciszek. – Trzeba, abyśmy zjednoczyli się w tym dążeniu. Modlitwa czyni cuda, przemienia najtrudniejsze momenty naszego życia. Ona może odmienić los ukraińskiej ziemi, która jest nasiąknięta strachem przed zbrojnym konfliktem – powiedział duszpasterz.

Ks. Machnio mówi, że ludzie dostrzegają realne zagrożenie, jakie idzie w stronę Ukrainy. – Rosja gromadzi swoje siły przy granicy. Zbrojna agresja, która się szykuje jest obecna w codziennych rozmowach. Dlatego papież Franciszek prosi o dar modlitwy o pokój dla Ukrainy, która jest dzisiaj zagrożona – mówi proboszcz parafii Kołomyje w archidiecezji lwowskiej.

Bieda na Ukrainie. Fot. EPA/DAVE MUSTAINE

Opowiada, że przed aneksją Krymu w 2014 roku, Ukraińcy mieli bardzo dobre relacje Rosją. Więcej osób jeździło do pracy do Rosji, niż do Polski. Dzisiaj sytuacja uległa zmianie. Zmieniło się nastawienie Ukraińców do Rosji, ludzie nawet nie chcą słyszeć rozmów w języku rosyjskim. – Wyczuwa się wielki żal, kiedy ludzie słyszą i widzą, to co się dzieje na wschodzie kraju. Dotychczas żyli w dobrych relacjach sąsiedzkich, dzisiaj widać złość i nerwy, że Ukraina jest rozrywana. To wszystko oddala ludzi od siebie – zauważył ks. Machnio.

Obecnie ksiądz Michał Machnio pracuje w parafii pod wezwaniem św. Ignacego Loyoli w Kołomyi. Jest proboszczem wspólnoty liczącej 400 wiernych.

>>> Rosja może zaatakować Ukrainę „z bardzo krótkim wyprzedzeniem”

Zagrożenie dla pokoju w Europie

W imieniu Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE), jej przewodniczący kardynał Jean-Claude Hollerich wyraził „wielkie zaniepokojenie ciągłymi napięciami w naszym wschodnim sąsiedztwie”. Biskupi Unii Europejskiej wyrazili solidarność z braćmi i siostrami na Ukrainie. „Eskalacja retoryki i działania, których jesteśmy obecnie świadkami, stanowią nie tylko zagrożenie dla narodu ukraińskiego, ale także zagrażają pokojowi na kontynencie europejskim i poza nim” – podkreślił kard. Hollerich.

Zwrócił uwagę, że ewentualna inwazja militarna i następujący po niej gwałtowny konflikt przyniósłby nie tylko straszliwe ludzkie cierpienie i śmierć, ale także zniweczyłby dorobek kilku pokoleń w budowaniu pokoju i stabilności w Europie na wiele kolejnych lat. Jak stwierdzili niedawno biskupi polscy i ukraińscy, „nauczeni doświadczeniem poprzednich pokoleń zwracamy się więc z apelem do rządzących o powstrzymanie się od działań wojennych”, gdyż „wojna zawsze oznacza klęskę ludzkości”.

fot. EPA/DAVE MUSTAINE

COMECE przyłącza się do apelu papieża Franciszka i wzywa wszystkie strony do odłożenia na bok partykularnych interesów i promowania działań zmierzających do deeskalacji i budowania zaufania, przy jednoczesnym poszukiwaniu pokojowego i trwałego rozwiązania kryzysu, opartego na szczerym dialogu i na prawie międzynarodowym.

Odnowić zaangażowanie na rzecz pokoju

„Wzywamy społeczność międzynarodową, w tym Unię Europejską, do odnowienia swojego zaangażowania na rzecz pokoju i do aktywnego udziału w tych wysiłkach na rzecz dialogu, nie poprzez demonstrowanie przemocy i zwiększanie dynamiki zbrojeń, ale poprzez znalezienie kreatywnych sposobów negocjacji i zaangażowania opartego na wartościach” – czytamy w apelu wystosowanym przez kard. Hollericha w imieniu biskupów UE.

„Z zadowoleniem przyjmujemy niedawną zapowiedź Komisji Europejskiej o zaoferowaniu Ukrainie nowego pakietu pomocy finansowej w wysokości 1,2 mld euro i wzywamy do jego szybkiego przyjęcia i wdrożenia dla dobra narodu ukraińskiego” – kończy swój apel kardynał, podkreślając „specjalne zaproszenie papieża Franciszka do modlitwy w tym dniu”. Dlatego Biskupi Unii Europejskiej zachęcają wszystkich wierzących i ludzi dobrej woli do modlitwy o pokój na Ukrainie i w Europie.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze