epa05851858 People enter the International Monetary Fund (IMF) headquarters while a police officer stands guard outside in Paris, France, 16 March 2017. An employee of the IMF has been injured in the face after an explosion while opening a letter. EPA/IAN LANGSDON Dostawca: PAP/EPA.

W biurze MFW w Paryżu eksplozja przesyłki; jedna osoba ranna

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Asystentka dyrekcji została w czwartek rano lekko ranna w twarz i dłonie w wyniku eksplozji, do której doszło podczas otwierania przesyłki w biurach zajmowanych przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy w centrum Paryża – podały źródła policyjne.

Szefowa MFW Christine Lagarde potępiła ten „tchórzliwy akt przemocy” i zapowiedziała współpracę z francuskimi władzami w śledztwie, a także w celu zapewnienia bezpieczeństwa personelowi MFW we Francji.

Prezydent Francji Francois Hollande określił wydarzenie jako zamach i zapowiedział, że władze zrobią wszystko, by schwytać osoby odpowiedzialne.

AFP przekazała, że według wstępnych ustaleń eksplozję spowodowała petarda, z kolei prefektura policji wskazuje, że chodzi najpewniej o ładunek wybuchowy domowej roboty.

Prefektura policji poinformowała o podjęciu interwencji po odkryciu „podejrzanej przesyłki, prawdopodobnie zawierającej materiały wybuchowe”. Asystentka, która ją otworzyła, doznała poparzeń.

By zapobiec ewentualnemu zagrożeniu, z budynku ewakuowano część personelu. Policja wszczęła dochodzenie.

W środę niemiecka policja poinformowała, że w kancelarii przyjmującej pocztę ministerstwa finansów w Berlinie wykryto przesyłkę z mieszanką wybuchową i odbezpieczonym zapalnikiem. Nikt nie odniósł obrażeń.

Do wysłania tej przesyłki przyznało się na jednej ze stron internetowych ugrupowanie anarchistyczne Konspiracja Komórek Ognia. Jak podało, paczkę wysłano w ramach akcji „Nemezis” (po grecku „Sprawiedliwość”), która wymierzona jest w „system władzy”.

Na razie nie wiadomo, czy przesyłka do paryskiej siedziby MFW ma z tym ugrupowaniem cokolwiek wspólnego.

Fot. PAP/EPA/IAN LANGSDON 

W biurze MFW w Paryżu eksplozja przesyłki; jedna osoba ranna
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze