OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Uganda: czas pielgrzymek

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Przełom maja i czerwca to okres wzmożonego ruchu pielgrzymkowego do sanktuariów w Munyonyo i Namugongo poświęconych męczennikom ugandyjskim.

Pierwszą grupą jest pielgrzymka katechistów do św. Andrzeja, ich patrona. Co roku 26 maja przychodzą do jego grobu, do sanktuarium w Munyoyo, prosząc o wstawiennictwo dla ich rodzin i pomoc w ich trudnej posłudze. W tym roku pątników było około trzech tysięcy.

Nową inicjatywą była dwudniowa piesza pielgrzymka z sanktuarium z Munyonyo do sanktuarium w Namugongo w dniach 27–28 maja, bo taką ostatnią drogę przebyli męczennicy ugandyjscy. Pierwszym punktem pielgrzymki było przedstawienie przez zawodowych aktorów sceny skazania i pojmania przyszłych męczenników. Natępnie droga wiodła przez zatłoczone ulice Kampali, z noclegiem w starej cześci miasta, by w końcu dotrzeć do Namugongo, które w tamtym czasie było miejscem egzekucji tych, którzy sprzeciwiali się władzy króla. W tegorocznej pielgrzymce uczestniczyło około czterystu osób, co można uznać za sukces. Kiedy pierwszy raz ogłosiliśmy, że to będzie piesza pielgrzymka, ludzie wybuchnęli śmiechem. Pytali, co to znaczy. Ta reakcja uświadomiła nam, że niemal nikt z nich nie pielgrzymował jeszcze pieszo. Podziwiają wprawdzie innych, którzy pielgrzymują nawet dwa tysiące kilometrów, ale sami takiej próby nigdy wcześniej nie podjęli.

Kilka tysięcy osób odwiedziło w tym roku Sanktuarium Męczenników w Munyonyo. Były to zorganizowane pielgrzymki z Kenii, Tanzanii, Rwandy, Kongo, Burundi i z innych państw. Centralnym punktem uroczystości jest uroczystość świętych męczenników ugandyjskich, które odbywa się 3 czerwca w sanktuarium w Namugongo. W tym roku w modlitwie uczestniczyło półtora miliona wiernych. Jest to największe zgromadzenie religijne na kontynencie afrykańskim.

W niedzielę Bożego Ciała, pierwszy raz w historii, odbyła się procesja eucharystyczna ulicami Munyonyo. Wzięło w niej udział kilkuset wiernych. Procesję zapoczątkowała Msza św., w czasie której dzieci przyjęły pierwszy raz Chrystusa do swojego serca.

Pięknym zakończeniem tego intensywnego czasu były rekolekcje dla franciszkanów pracujących w Ugandzie, Kenii i Tanzanii. Ćwiczena rekolekcyjne odbyły się w Namugongo, w domu wspólnoty „Ogień Miłości”. Prowadzącym rekolekcje był o. Timothy Kulbicki OFMConv. z Rzymu, który odświeżył braciom zagadnienia charyzmatu franciszkańskiego i jego aktualność w XXI w. Mogliśmy w tym czasie tez nieco odpocząć w braterskiej atmosferze.

Mieszkańcy Ugandy przyjęci z wielką radością wiadomość, że Ojciec Święty Franciszek w tym roku odwiedzi ich kraj. Pielgrzymka będzie miała miejsce w listopadzie. Mamy wielką nadzieję i modlimy się o to, aby Ojciec Święty odwiedził również sanktuarium w Munyoyo. Chcielibyśmy, aby spotkał się z katechistami u grobu św. Andrzeja Kaggwa.

Nieustannie trwają administracyjne przygotowania do rozpoczęcia budowy sanktuarium w Munyonyo i klasztoru z domem formacyjnym. Mamy nadzieję, że położymy w tym roku fundamenty pod kościół. Naszym cichym pragnieniem jest, aby papież Franciszek poświęcił kamień węgielny pod budowę Sanktuarium Męczennikow w Munyoyo. Za wstawiennictwem świętych męczenników ugandyjskich niech Pan daje Wam potrzebne łaski.

Zobacz także
Wasze komentarze