BÓG JEST DLA WSZYSTKICH! Blisko 700 orszaków Trzech Króli [GALERIA]

Święto Trzech Króli przypomina nam, że Chrystus przyszedł, aby zbawić przedstawicieli wszystkich narodów, nie tylko z narodu wybranego – powiedział metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz podczas mszy św. w uroczystość Objawienia Pańskiego, zwanej w tradycji świętem Trzech Króli.

Mszę św. w uroczystość objawienia Pańskiego kard. Nycz odprawił w sobotę w archikatedrze warszawskiej. Jak podkreślił hierarcha, uroczystość Ofiarowania Pańskiego to jedno z najstarszych świąt katolickich, które przez wiele pierwszych wieków obchodzone było razem z Bożym Narodzeniem, a także ze świętem Chrztu Pańskiego.

-Dla Boga nie ma obcych. Nie jest tylko dla swoich, jest dla wszystkich, bez względu na kolor skóry, pochodzenie – mówił kard. Nycz. – Bóg rzeczywiście jest dla wszystkich. A skoro Jezus założył Kościół i jest to Kościół Boga, to również Kościół musi być i jest dla wszystkich –

Słowo stało się Ciałem dla wszystkich
„Kiedy wspominamy żłóbek betlejemski i to, co się w nim wydarzyło – w aspekcie tego, że przyszli do tego żłóbka przedstawiciele narodów pogańskich, nie tylko z Jerozolimy, nie tylko z narodu wybranego, ale przedstawiciele, których uosabiają Mędrcy ze Wschodu, tych wszystkich, dla których Chrystus stał się człowiekiem. Bo Słowo stało się Ciałem dla wszystkich, Chrystus wszystkich chciał zbawić, a to święto, ta uroczystość dzisiejsza, nam to przypomina” – wyjaśnił metropolita warszawski.

Zdjęcie: metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz przewodniczy mszy świętej w Bazylice Archikatedralnej im. św. Jana Chrzciciela w Warszawie, fot: Paweł Supernak, PAP

Świeccy odznaczeni
Przed mszą św. kard. Nycz wręczył kilkunastu osobom medale „Za zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej”. Wśród odznaczonych znalazła się m.in. dziennikarka i działaczka społeczna, współzałożycielka i długoletnia prezes Polskiego Związku Kobiet Katolickich, Maria Wilczek. Odznaczenia przyznawane są dwa razy w roku: w uroczystość Objawienia Pańskiego – 6 stycznia i w uroczystość patronalną stołecznej archikatedry św. Jana Chrzciciela – 24 czerwca. Otrzymują je świeccy zaangażowani w prace na rzecz diecezji lub parafii. Po raz pierwszy odznaczenia zostały przyznane w 2009 r.

Blisko 700 miejscowości
Po zakończeniu mszy w samo południe Traktem Królewskim przeszedł dziesiąty  Orszak Trzech Króli, w tym roku pod hasłem „Bóg jest dla wszystkich”. Podobne orszaki przeszły ulicami 644 miejscowości w kraju i 16 poza granicami Polski.

Bp Dajczak: Święto Trzech Króli to święto osób poszukujących

Wszystko chcielibyśmy natychmiast wiedzieć. Pytamy – skąd wiesz, że jest Bóg? Skąd wiesz, że na pewno jest miłość? Możemy tak w nieskończoność – aż z człowieka pozostaje jakiś biologiczny robot – mówił bp Edward Dajczak w uroczystość Objawienia Pańskiego podczas Mszy św. w koszalińskiej katedrze.

Ordynariusz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej stwierdził, że dzisiejsza uroczystość jest obroną prawdziwego człowieka. Chroni go przed stanem, w którym jest sterowany doraźnymi sytuacjami, jest niezdolny do zdefiniowania celu, ani sensu – po prostu przeżywa chwile. – Nasze pokolenie zgubiło coś bardzo istotnego – szacunek wobec tajemnicy, wobec misterium. Zapomnieliśmy, że odkrywanie jest piękne. że czekanie jest dorastaniem – to nie jest martwy czas.

Bp Dajczak zauważył, że wszyscy, którzy wyruszają w taką drogę, muszą być ludźmi nadziei. To są ludzie ciekawi świata, badacze. Są na tyle ufni, że wierzą, że sens i cel jest dostępny człowiekowi. – Królowie, mędrcy przynosząc do Betlejem mirrę, kadzidło i złoto – przynoszą dary dla króla, władcy w ich wyobrażeniu. Gdy dotarli na miejsce, ich wyobrażenie zderza się z malutkim dzieckiem z ubogiej rodziny. Mędrcy musieli wiele zmienić w swoim myśleniu – zauważył hierarcha.

Bp Dajczak podkreślił w koszalińskiej katedrze, że ludzie gotowi na tajemnice, są ludźmi gotowymi zmieniać spojrzenie, swoje myślenie, stale poszukiwać. Dodał, że Uroczystość Trzech Króli jest niezwykle potrzebna, aby nie stawać się ludźmi wyłącznie na miarę biologicznych doświadczeń.


GALERIE:

Skoczów, woj. ślaskie: Prezydent Andrzej Duda podczas orszaku Trzech Króli, fot: Andrzej Grygiel, PAP

Poznań: Orszak Trzech Króli przeszedł z Placu Wolności na poznański Stary Rynek. Słowo do zgromadzonych wygłosił abp Stanisław Gądecki, fot: Jakub Kaczmarczyk, PAP

– To jest takie radosne stowarzyszenie, które właśnie z dziećmi i ze szkołami uczestniczy w uroczystości, oddając chwałę Panu. Myślę, że obróci się też to na pożytek człowieka – mówił ksiądz arcybiskup.

Warszawa: Uczestnicy orszaku zgromadzili się między innymi na Placu Piłsudskiego i Placu Zamkowym. Były wielbłądy i… alpaki. W marszu uczestniczył kardynał Kazimierz Nycz, fot: Paweł Supernak, PAP

Kraków: Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami miasta, w świętowaniu brał udział abp Marek Jędraszewski, fot: Jacek Bednarczyk, PAP

Szczecin: morsy podczas kąpieli w jeziorze Głębokie w Szczecinie. Kilkadziesiąt osób wzięło udział w kąpieli, zorganizowanej w święto Objawienia Pańskiego, czyli święto Trzech Króli, które kończy obchody Bożego Narodzenia, fot: Marcin Bielecki, PAP

Wasze komentarze