fot. unsplash/Daniel Thomas

Bp Andrzej Jeż: życie jest cudem

– Nie bójmy się dzieci, które są nam ofiarowane przez Boga, gdyż one są nadzieją dla nas wszystkich. W dobie starzejącego się społeczeństwa zobaczmy jak cenne jest każde ludzkie życie, każde dziecko przychodzące na świat – powiedział biskup tarnowski Andrzej Jeż.

Msza św. została odprawiona z okazji odpustu ku czci Narodzenia NMP, głównej patronki diecezji i bazyliki katedralnej. W katedrze rozpoczął się także Tydzień Maryjny. Bp Jeż wskazał w homilii, że coraz częściej próbuje się widzieć człowieka nie w roli tego, który życie otrzymuje i przyjmuje lecz stawia się go w roli stwórcy i dawcy życia. – Św. Jan Paweł II w encyklice o Ewangelii życia uczy, że prowadzi to do dramatycznych konsekwencji – zwłaszcza do „eliminacji wielu ludzkich istot poczętych lub bliskich już kresu życia”, a także do stanu, w którym „ludzkie sumienie zostaje jak gdyby zaćmione i z coraz większym trudem dostrzega różnicę między dobrem a złem w sprawach dotyczących fundamentalnej wartości ludzkiego życia”.

>>> „Nathan – ma krótkie rączki ale wielkiego ducha” – reportaż o tym, że każde życie jest darem

Dostrzegać różnicę między dobrem a złem

Biskup przypomniał, że życie ludzkie jest cudem, w którym Pan Bóg daje nam możliwość współudziału. Nie mamy jednak prawa stawiać się w roli stwórców życia.

– Potrzeba obecnie bardzo wzmożonego wysiłku, żeby budzić ludzkie sumienia i formować je w taki sposób, aby były w stanie dostrzegać różnicę między dobrem a złem, między prawdą a fałszem. Tak wielu ludzi ma zaćmione sumienia, przez co błąkają się w zamęcie moralnym. Rozmycie granic moralnych jest jak chodzenie we mgle – wszystko staje się podobne – powiedział bp Andrzej Jeż.

Dziś rozpoczął się w katedrze Tydzień Maryjny. Proboszcz parafii ks. Adam Nita podkreśla, że będzie on okazją do modlitwy m.in. w intencji dzieci, młodzieży, małżeństw, rodzin, chorych, powołań.

– Ludzie na kolanach udają się za ołtarz z Pietą i kończą tę drogę przed Najświętszym Sakramentem. To bardzo wymowne, że przychodząc ze swoimi boleściami, trudami przedstawiają je Matce Bożej Bolesnej a Ona pokazuje im kierunek ku Jezusowi – dodaje proboszcz.

Tydzień Maryjny potrwa do 15 września. W programie zaplanowano m.in. festyn, koncerty, konferencje o naprotechnologii, starości, wychowaniu i o tym czy dzieci nienarodzone idą do nieba.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze