Fot. Flickr/EpiskopatNews

Bp Andrzej Przybylski: sprawa powołań jest sprawą całego Kościoła

O tym, że sprawa powołań to nie tylko sprawa księży i sióstr zakonnych, ale całego Kościoła przypomniał na Jasnej Górze bp Andrzej Przybylski. Delegat Komisji Episkopatu Polski ds. powołań przewodniczył Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej, która zainaugurowała doroczne spotkanie zaangażowanych w duszpasterstwo powołań. Zasadnicze obrady odbyły się Wyższym Seminarium Duchowym w Częstochowie.

W homilii ks. Marek Tatar, krajowy duszpasterz powołań podkreślił, że wszyscy, którym Kościół dał misję pracy z powołaniami, nie są „poławiaczami powołań, ale na pierwszym miejscu mają być świadkami”.

>>> Gniezno: inauguracja nowego roku akademickiego w seminarium duchownym

Wyzwania

Głównym tematem spotkania były aktualne wyzwania w świetle propozycji watykańskich po wizycie biskupów polskich ad limina apostolorum. Stolica Apostolska przypomniała i zachęcała, by zwłaszcza w diecezjach , w zgromadzeniach zakonnych powstawały specjalne agendy, które będą odpowiedzialne za duszpasterstwa. W diecezjach są to zazwyczaj, a tam gdzie nie ma powinny powstać np. ośrodki powołaniowe, a w zakonach referaty do spraw duszpasterstwa powołaniowego. – Nie wszędzie one są, więc chodzi o taki impuls, żeby tego typu duszpasterstwo stało się codziennością – wyjaśnił bp Andrzej Przybylski, delegat Komisji Episkopatu Polski ds. powołań. Dodał, że zadaniem duszpasterstwa nie jest rekrutacja powołanych, ale towarzyszenie im.

fot. Yt/PWSD Gniezno

Biskup tłumaczył także, że duszpasterstwo powinno być oparte na dwóch filarach – na modlitwie i poście w intencji powołań, a także współpracy z młodymi ludźmi np. przez stowarzyszenia, wspólnoty, czy grupy młodzieżowe a także współpracę z rodzinami.

„Macierzyństwo powołaniowe”

Delegat KEP ds. Powołań podkreślił także, że ciekawą inicjatywą we wskazaniach Stolicy Apostolskiej jest zwrócenie uwagi na rolę kobiet w trosce o powołanie, żeby rozszerzyć macierzyństwo kobiet na „macierzyństwo powołaniowe”. Bp Przybylski zauważył, że można to czynić indywidualnie i wspólnotowo np. poprzez dzielenie się świadectwem w kościołach, głoszenie słowa Bożego. – Bardzo ważne, żeby zainteresować kobiety, które są otwarte na życie i wychowanie, sprawą powołań, by też troską, modlitwą objęły osoby powołane – powiedział bp Przybylski.

Jednym z elementów modlitwy i troski o powołania jest też organizowana co roku w drugą sobotę maja jasnogórska pielgrzymka rodzin osób powołanych i wspierających powołania.

Z badań wynika, że głównym zapleczem powołań kapłańskich jest wciąż wierząca rodzina chrześcijańska, choć powoli wzrasta odsetek osób deklarujących obojętność rodziców na sprawy wiary.

>>> Kraków: 16 kandydatów rozpocznie rok propedeutyczny w seminarium duchownym

fot. unsplash

Tegoroczni kandydaci

W tym roku formację do kapłaństwa rozpoczęło w Polsce 338 kandydatów, 236 w seminariach diecezjalnych, a 102 w zakonnych i misyjnych. Najwięcej kandydatów przyjęto do seminarium w Tarnowie (15 kandydatów) oraz do Ogólnopolskiego Seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń (tzw. 35 +) z siedzibą w Łodzi (14 kandydatów).

W tym roku kandydaci do seminarium zgłosili się w każdej diecezji, choć w niektórych przypadkach są to pojedyncze osoby.

W roku akademickim 2022/2023 najwięcej kandydatów do święceń kapłańskich rozpoczęło formację u dominikanów (14 kandydatów), franciszkanów konwentualnych w Łodzi (9 kandydatów) i salezjanów (8 kandydatów). 7 osób zgłosiło się do pallotynów a po 5 osób do lubelskich kapucynów, misjonarzy oblatów NMP i do warszawskiego seminarium Redemptoris Mater.

Łącznie formację w zakonach i seminariach misyjnych rozpocznie w tym roku 102 kandydatów.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze