Bp Balcerek: bądźcie w swoich środowiskach Bożymi ratownikami

3 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Do tego, aby byli w swoich środowiskach Bożymi ratownikami zachęcał członków Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży bp Grzegorz Balcerek podczas obchodów 20. rocznicy reaktywacji tego stowarzyszenia w archidiecezji poznańskiej.

Główne obchody 20. rocznicy reaktywacji Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży (KSM) w archidiecezji poznańskiej rozpoczęła 11 lutego Msza św. sprawowana w kościele pw. Matki Boskiej Bolesnej pod przewodnictwem poznańskiego biskupa pomocniczego Grzegorza Balcerka.

Przypominając fundamentalne znaczenie naszej osobistej drogi zbawienia, biskup zauważył, że KSM-owicz, który nie pielęgnuje w sobie miłości do Boga, nie jest przygotowany do działania dla innych. – Nie ma miłości do Boga tam, gdzie nie ma modlitwy, życia sakramentalnego i pogłębiania swojej wiedzy religijnej – podkreślił bp Balcerek dodając, że KSM-owicz nie może też zapominać o innych, których Jezus stawia na jego drodze.

– Wsłuchując się w polecenie Chrystusa „Idźcie i głoście”, bądźcie w swoich środowiskach Bożymi ratownikami. To właśnie wy możecie bowiem dotrzeć do tych zagubionych, którzy stronią od Chrystusa i Jego uzdrawiającej łaski. Gdziekolwiek więc Bóg was postawi, realizujcie piękne hasło stowarzyszenia: „Przez cnotę, naukę, pracę, służyć Bogu i Ojczyźnie. Gotów!” – zachęcał młodych.

W procesji z darami przyniesiono m.in. planszę z nazwiskami 839 osób, które w ciągu minionych 20 lat przystąpiły w archidiecezji poznańskiej do KSM-u składając przyrzeczenie. Plansza ta w najbliższą sobotę, 18 lutego, zostanie zawieziona na Jasną Górę, dokąd KSM uda się z pielgrzymką dziękczynną.

Po Eucharystii w auli znajdującego się naprzeciwko kościoła Matki Boskiej Bolesnej budynku szkół katolickich: Publicznego Gimnazjum Katolickiego im. św. Stanisława Kostki i Publicznego Liceum Ogólnokształcącego im. bł. Natalii Tułasiewicz, odbyła się uroczysta gala.

Podczas niej przybliżono różne obszary działań, w które angażuje się KSM, m.in. rekolekcje dla młodych, obozy wakacyjne czy Marsz dla Życia. Swoimi wspomnieniami dzielili się byli prezesi zarządów diecezjalnych, wśród nich dwóch pierwszych, obecnie małżeństwo, Małgorzata i Jarosław Kocikowie. – Życzymy sobie i wam, aby nigdy nie zabrakło młodych, którzy miłość do Boga i Kościoła będą chcieli przeżywać właśnie w KSM-ie – mówili małżonkowie.

Podczas gali swoje słowo skierowali do zebranych zaproszeni goście, w tym przedstawiciel Wojewody Wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmanna, który odczytał jego list. Jak napisał wojewoda, „wspólnota chrześcijańska była i jest fundamentem, na którym należy budować przyszłość”. Podziękował także KSM-owi za działalność na rzecz lokalnej społeczności, a także za zaangażowanie w budowanie społeczeństwa obywatelskiego, które pamięta o swoich chrześcijańskich korzeniach.

W obchodach rocznicowych uczestniczyli również przedstawiciele Akcji Katolickiej, poseł Bartłomiej Wróblewski oraz delegacje KSM-u m.in. z Krakowa, Legnicy i Gniezna. Po gali otwarto natomiast wystawę przybliżającą historię stowarzyszenia. Wieczorem z kolei, także w auli szkół katolickich, odbył się Wielki Jubileuszowy Bal.

Historia KSM-u sięga czasów zaborów, kiedy to łącząc siły w walce o polskość środowiska katolickie powołały do życia Stowarzyszenie Młodzieży Polskiej. W wyzwolonej Polsce przekształciło się ono w dwa stowarzyszenia: Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Żeńskiej oraz Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Męskiej. Z tych czasów pochodzi godło KSM-u przedstawiające krzyż wpisany w postać orła wyrażające główne cele stowarzyszenia, czyli obronę wiary katolickiej i polskości.

W 20-leciu międzywojennym KSM żeński i męski zrzeszały bardzo liczne grupy młodych osób – w całym kraju było to ponad 250 tys. członków. Po zakończeniu wojny władze komunistyczne zgodziły się na wznowienie działalności tylko męskiego KSM-u (w miejsce żeńskiego powołano Żywy Różaniec Dziewcząt) i to tylko w dwóch archidiecezjach: poznańskiej i krakowskiej. Niestety na krótko. Na początku lat 50. stowarzyszenie zdelegalizowano.

Episkopat reaktywował KSM w 1990 r. jako organizację ogólnopolską z osobowością prawną kościelną. W archidiecezji poznańskiej stowarzyszenie erygował na początku lutego 1997 r. ówczesny metropolita poznański abp Juliusz Paetz.

Obecnie w archidiecezji poznańskiej działa 19 parafialnych oddziałów KSM i 3 koła akademickie. W ciągu 20 lat powstało także, w różnych parafiach archidiecezji, 70 oddziałów, które zawiesiły swoją działalność.

Bp Balcerek: bądźcie w swoich środowiskach Bożymi ratownikami
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze