fot. materiały prasowe

Bp Balcerek: wiara jest największym darem Bożego miłosierdzia

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

– Jeśli miłosierdzie jest największym przymiotem Boga, to wiara jest największym darem Bożego miłosierdzia – mówił w homilii bp Grzegorz Balcerek, który przewodniczył Mszy św. odpustowej w diecezjalnym sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Poznaniu. Podkreślił, że bez wiary nie można być zbawionym ani nie można podobać się Bogu.

Uroczystą liturgię w świątyni na poznańskim Piątkowie poprzedziła Koronka do Bożego Miłosierdzia i akt Zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu.

W homilii bp Balcerek zwrócił uwagę na postawę Maryi po śmierci Jej Syna. Zaznaczył, że Ewangelia nie wspomina, by Matka Boża po złożeniu Ciała Jezusa do grobu przyszła ponownie na to miejsce. – Na pozór Ona właśnie miałaby najwięcej powodów do częstego powracania na to miejsce. Wszystkie matki, jeżeli tylko mogą, wracają jak najczęściej na groby swych dzieci – trudno im się oderwać od tego miejsca – zauważył kaznodzieja.

Podkreślił, że Maryja nie powróciła, bo jest Matką wiary. – Ona jedna od początku uwierzyła i wierzyła jasno, bez żadnej wątpliwości słowom swojego Syna o zmartwychwstaniu – zaznaczył ks. biskup.

Bp Balcerek, tłumacząc postawę Maryi, przypomniał, że kiedy zaczęły spełniać się proroctwa o męce i śmierci Jezusa, „to przy całym bólu i męce matczynego Serca, był to dla Niej sygnał, że zaczną się spełniać również słowa o zmartwychwstaniu”.

Zaznaczył, że Maryja jest przedstawicielką i uosobieniem wiary rodzącego się Kościoła, który bez cienia wątpliwości wierzy i ufa swemu Zbawicielowi.

– Nad Nią miłosierdzie Boże objawiło się w największym stopniu. Także w Jej wierze. Jej wiara – dar miłosierdzia Bożego – jest największa. Jest Matką wiary – stwierdził kaznodzieja.

Fot. FB/Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Poznaniu

Fot. FB/Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Poznaniu

Zachęcał wiernych do zwrócenia się do Pana Boga z prośbą o dar wiary żywej i niezachwianej, o największy wymiar Bożego miłosierdzia, jakim jest wiara.

Bp Balcerek przypomniał, że 18 maja przy kościele pw. Nawiedzenia NMP na poznańskich Ratajach, który jest wotum wdzięczności za pierwsze nawiedzenie sprzed 40 lat, rozpocznie się nawiedzenie kopii Obrazu Jasnogórskiego w archidiecezji poznańskiej. Zaprosił zgromadzonych do wzięcia udziału w tym wydarzeniu.

– Ona nie zostawi nas samych, chce nas usłyszeć, zobaczyć. Ona, Matka wiary, chce upraszać nam największy dar miłosierdzia – żywą wiarę – podkreślił ks. biskup.

W poznańskim sanktuarium zgromadziły się tłumy parafian, poczty sztandarowe oraz licznie przybyli pielgrzymi i siostry zakonne.

Wybudowany pod koniec lat 80. XX w. kościół pw. Miłosierdzia Bożego na poznańskim osiedlu Jana III Sobieskiego od 2001 r. pełni funkcję Archidiecezjalnego Sanktuarium Miłosierdzia Bożego.

Zobacz także
Wasze komentarze