Bp Bronakowski: należy zakazać reklamy alkoholu i ograniczyć jego dostępność
Należy zakazać reklamy alkoholu i ograniczyć jego dostępność fizyczną i ekonomiczną – zaapelował bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych z okazji obchodzonego w sierpniu w Kościele w Polsce miesiąca abstynencji. Apel zespołu zostanie w niedzielę odczytany w świątyniach.
Od 1984 r. Episkopat Polski zachęca w sierpniu do podjęcia dobrowolnej rezygnacji z alkoholu z motywów patriotycznych i religijnych. W tym roku hasłem miesiąca będą słowa dar, zadanie, świadectwo, sprawdzian.
Z tej okazji Zespół Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych wydał apel do wiernych, który zostanie odczytany w niedzielę w świątyniach całego kraju.
W apelu bp Bronakowski wyjaśnił, że „dla części społeczeństwa praktykowanie trzeźwości oznacza stały umiar w używaniu napojów alkoholowych, czyli sięganie po alkohol bardzo rzadko i w małych ilościach”.
Kolejną formą zachowywania trzeźwości – według bp. Bronakowskiego – jest obowiązkowa, całkowita rezygnacja z używania alkoholu, np. ze względu na wiek, stan zdrowia czy na obowiązki.
>>> Alkohol jest bardziej trujący, niż sądzono
„Trzecią formą jest dobrowolna abstynencja. Podejmowana jest ona z różnych motywów, najczęściej jako post, jako wynagrodzenie za grzechy, a także jako świadectwo dla innych, że można cieszyć się życiem, bawić się, wypoczywać, świętować bez alkoholu. Trzeźwość to warunek życia w wolności, miłości i dobrobycie” – wskazał biskup.
Zastrzegł, że apel o rezygnację z używania alkoholu w sierpniu jest zachętą, a nie nakazem.
„Zachętą, aby ci, którzy mogą umiarkowanie korzystać z napojów alkoholowych, dobrowolnie z tego zrezygnowali i w ten sposób stali się szczególnymi świadkami Chrystusowej wolności” – zastrzegł.
Zaznaczył, że „nauka jednoznacznie potwierdza zgubny wpływ nałogów, zwłaszcza alkoholizmu, na kondycję zdrowotną jednostek i całych społeczeństw”.
Przypomniał, że „uzależnienie od alkoholu to śmiertelna choroba, powodująca corocznie kilka milionów zgonów na całym świecie”. „Na skutek nadużywania alkoholu znacząco zwiększa się umieralność osób w młodym i średnim wieku” – wskazał.
Zaznaczył, że „dobrowolny post od alkoholu podejmowany z motywów religijnych pomaga w rozwoju duchowym i w zjednoczeniu z Chrystusem, który jest jedynym dawcą prawdziwej wolności”. „Jest to też piękne świadectwo w społeczeństwie, które ma poważne problemy z praktykowaniem cnoty trzeźwości” – dodał.
„Prośbę o dar dobrowolnej abstynencji w sierpniu kierujemy przede wszystkim do wierzących, aby w duchu odpowiedzialności za swoje życie, życie bliskich i wszystkich, których Bóg stawia na ich drodze, podjęli post w intencji trzeźwości narodu” – zaapelował.
Bp Bronakowski zwrócił się także z prośbą do władz państwowych i samorządowych aby „podjęli natychmiastowe działania naprawcze, pozwalające na ograniczenie tak wysokiego spożycia alkoholu. „Przede wszystkim należy zakazać reklamy alkoholu i ograniczyć jego dostępność fizyczną i ekonomiczną” – wyjaśnił.
>>> Turcja: w ciągu ostatnich 13 lat podatek na alkohol podniesiono łącznie o ponad 1500%
„Prosimy wszystkich liderów życia społecznego, duchownych i świeckich, o zaangażowanie się w dzieło troski o trzeźwość narodu. To w dużej mierze od waszych postaw i decyzji oraz wzoru życia zależy, czy nasz naród będzie prawdziwie wolny wewnętrznie” – wezwał hierarcha.
Każdego roku zespół KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych przygotowuje materiały duszpasterskie na sierpień – miesiąc abstynencji. Został także przygotowany Apel do odczytania w parafiach.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |