fot. EPA/FAROOQ KHAN

Bp Ciereszko przed Dniem Islamu: wspólnie pragniemy żyć nadzieją

Wraz z muzułmanami będziemy modlić się o to, by żyć we wzajemnej otwartości i z nadzieją – powiedział KAI bp Henryk Ciereszko, przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi KEP. Komitet jest organizatorem Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce – inicjatywy pionierskiej w skali świata. 26 stycznia będzie on obchodzony po raz XXII, w tym roku pod hasłem: „Chrześcijanie i muzułmanie świadkami nadziei”.

Tradycyjnie już podczas wydarzenia przedstawiciele obydwu religii czytać będą Biblię i Koran, modlić się i dyskutować. Podobnie jak w ubiegłym roku, także i tegoroczne obchody, z powodu pandemii, odbędą się w formule online i będą transmitowane na kanale YouTube.

Nawiązując do tematyki tegorocznego spotkania bp Henryk Ciereszko powiedział KAI, że zwłaszcza w czasie pandemii każdy gest życzliwości, zrozumienia i solidarność okazany sobie przez chrześcijan i muzułmanów czyni z nich świadków nadziei.

“Pomimo doświadczeń życiowych, nie gubimy nadziei, że dobroć Boga jest nad nami, że On nad nami czuwa, chroni nas i prowadzi – to jest to, co chcemy wyrazić na dorocznym spotkaniu” – powiedział białostocki biskup pomocniczy.

>>> Indonezja: kobiety po raz pierwszy w zarządzie islamskiego stowarzyszenia

Bp Ciereszko wskazał, że celem Dnia Islamu jest zachęta, kierowana zarówno do muzułmanów jak i chrześcijan, aby szukali w swojej religii tego, co mobilizuje ich do czynienia dobra, a przede wszystkim do poszukiwania prawdy.

“Prawda, która jest nam udzielona i przychodzi od Boga, a my mamy ją rozpoznawać i odkrywać – powiedział przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi KEP. – My chrześcijanie rozpoznajemy tę prawdę w Jezusie Chrystusie – on jest Drogą, Prawdą i Życiem. Tym przekonaniem chcemy się dzielić i dawać świadectwo” – powiedział biskup.

Duchowny zaznaczył, że że chrześcijańskie świadectwo o Jezusie Chrystusie, jest świadectwem nadziei na prawdę i dobro, które mogą łączyć i otwierać chrześcijan i muzułmanów. “W każdym człowieku wyznającym jakąś religię jest pragnienie, aby zwracać się ku prawdzie, dobru i, okazywać innym solidarność, miłość i nadzieję” – powiedział biskup. Dodał, że taka idea przyświeca też organizatorom kolejnych edycji Dni Islamu w Kościele katolickim w Polsce.

“Podczas spotkania otoczymy modlitwą intencje zanoszone przez katolików muzułmanów o to, by żyć we wzajemnej otwartości i z nadzieją” – zapowiedział białostocki biskup pomocniczy. Wyraził też satysfakcję, że podczas tegorocznego wydarzenia,jako “znaki nadziei” zostaną krótko zaprezentowane ośrodki dialogu chrześcijańsko-muzułmańskiego z Krakowa, Katowic i Poznania.

Biskup zaznaczył, że braterskie spotkanie wyznawców obydwu religii po raz kolejny odbędzie w formule online i wyraził nadzieję, że wrócą czasy, kiedy można będzie snów normalnie się spotykać i już bezpośrednio dzielić się tym, co łączy łączy obydwie religie.

Dzień Islamu, obchodzony tradycyjnie po zakończeniu Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, nawiązuje do tematu przesłania Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, kierowanego do wyznawców islamu na zakończenie muzułmańskiego miesiąca postu, ramadanu.

Fot. Piotr Ewertowski

Podczas wydarzenia przedstawiciele obydwu religii czytać będą fragmenty Biblii i Koranu odnoszące się do motta tegorocznego spotkania poświęconego nadziei.

Spotkanie rozpocznie bp Henryk Ciereszko, przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi. W imieniu muzułmanów głos zabiorą: mufti RP Tomasz Miśkiewicz oraz imam Youssef Chadid z Ligi Muzułmańskiej w RP. Następnie zaplanowano dwugłos chrześcijańsko-muzułmański. Ze strony chrześcijańskiej wystąpi prof. Eugeniusz Sakowicz, a z muzułmańskiej – mufti Arkadiusz Miernik.

>>> „Chrześcijanie i muzułmanie świadkami nadziei” – przed Dniem Islamu w Kościele katolickim

W kolejnym punkcie spotkania i w nawiązaniu do tematyki tegorocznych obchodów, jako “świadectwa nadziei” zostaną krótko zaprezentowane ośrodki dialogu chrześcijańsko-muzułmańskiego z Krakowa, Katowic i Poznania.

Tematykę obchodów Dnia Islamu wyznacza coroczne przesłanie kierowane do muzułmanów przez Papieską Radę ds. Dialogu Międzyreligijnego na zakończenie miesiąca postu, ramadanu.

Jak dobrze wiemy, nadzieja, choć niewątpliwie zawiera w sobie element optymizmu, jest czymś więcej – napisał w tegorocznym przesłaniu przewodniczący Rady, kard. Miguel Angel Ayuso Guixot. – Podczas gdy optymizm to czysto ludzkie nastawienie, nadzieja osadzona jest jakoś w postawie religijnej: Bóg kocha nas, a zatem troszczy się o nas poprzez swoją Opatrzność – wskazał watykański hierarcha.

Tegoroczne obchody Dnia Islamu odbędą się 26 stycznia o godz. 19.00. Podobnie jak przed rokiem, z powodu pandemii wydarzenie odbędzie się wyłącznie w formule online i będzie transmitowane na kanale YouTube.

Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce obchodzony jest od 2001 r. z inicjatywy Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów zaaprobowanej przez Konferencję Episkopatu Polski. Organizację tego wydarzenia Episkopat powierzył Komitetowi ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi Konferencji Episkopatu Polski. Obecnie na jego czele stoi bp Henryk Ciereszko.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze