Bp Damian Muskus: chrześcijańska ekologia to jedno z najważniejszych wyzwań
„Od tego, czy solidarnie się przejmiemy tym zadaniem, naprawdę zależą losy ludzi, którzy przyjdą po nas, i świata, w którym dziś żyjemy” – przekonuje krakowski biskup pomocniczy.
W Niedzielę św. Franciszka, obchodzoną po przypadającej 4 października uroczystości, bp Damian Muskus OFM zachęca, by włączyć się w inicjatywy ekologiczne. W tym roku wydarzenie przebiega pod hasłem „Mniej znaczy więcej. Radość z dzielenia”.
Radość z dzielenia
„Któż z nas nie doświadczył choć raz, że radość dzielona z innymi wzmacnia się i mnoży, a dar ofiarowany z serca zwraca się wielokrotnie, choć dawca wcale tego nie oczekuje?” – zastanawia się krakowski biskup pomocniczy w swoim wpisie na FB. „Trochę zapominamy o tej najprostszej recepcie na szczęście, o radości z dzielenia, o dawaniu innym siebie, swojego czasu, materialnego i duchowego wsparcia, przyjaznych słów czy wspólnego milczenia. Warto przywracać ten prosty, ale głęboki smak braterstwa, uczyć się go w drobiazgach” – podkreśla.
>>> Program Zielone Parafie – troska o dar Bożego stworzenia
Duchowny uważa, że „gromadzenie rzeczy, doznań, kolekcjonowanie powierzchownych relacji na dłuższą metę nie przynosi nasycenia, a nawet wzmaga niepokój”. „Wyzbywanie się niepotrzebnych rzeczy, oczyszczanie serca z zagracających je, ale niewiele dających wrażeń, asceza codziennego życia i koncentracja uwagi na sprawach najważniejszych i koniecznych przynosi wolność duszy i lekkość sercu” – wyjaśnia kolejną „receptę na szczęście”.
Minimalizm
Jego zdaniem umiejętność minimalizmu i dzielenia się nadmiarem zgromadzonych rzeczy powoduje, że „oddychamy pełną piersią, wolniejsi i szczęśliwsi”. „Nie tylko my. Oddycha z nami ziemia, umęczona nadmierną produkcją, eksploatowana aż do wyjałowienia i coraz częściej buntująca się przeciwko człowiekowi, który zapomniał, że nie jest jej właścicielem, że została mu ona wypożyczona” – dodaje.
Jak podkreśla bp Muskus, Niedziela św. Franciszka przypomina o tym, co Biedaczyna głosił całym swoim życiem i co odczuwał głęboko w sercu – że „wszyscy jesteśmy braćmi i siostrami, że jesteśmy powiązani i odpowiedzialni za siebie nawzajem, że nasza siostra ziemia zasługuje na uwagę, czułość i pokorę, bo – tak jak my – została zrodzona przez Stwórcę z miłości”.
>>> Polskie Zielone Parafie włączają się w światowy Tydzień Laudato si’
Najważniejsze zadanie
„Takie jest sedno chrześcijańskiej ekologii, która staje się jednym z najważniejszych zadań – od tego, czy solidarnie się nim przejmiemy, naprawdę zależą losy ludzi, którzy przyjdą po nas, i świata, w którym dziś żyjemy” – przekonuje.
Z okazji Niedzieli św. Franciszka wspólnoty parafialne zaproszone są do włączenia się w modlitwę w intencji troski o świat i jego mieszkańców. Inicjator wydarzenia, Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska, zaprasza parafie do zorganizowania Podzielników, czyli specjalnej przestrzeni wzajemnego dzielenia się czasem, obecnością i wymiany konkretnych rzeczy, takich jak nadal ładne ubrania, sprawne przedmioty, niezniszczone książki.
Niedziela św. Franciszka to wydarzenie obchodzone w pierwszą niedzielę po liturgicznym wspomnieniu św. Franciszka z Asyżu. To święto w tym roku zostało objęte patronatem Konferencji Episkopatu Polski, a jego myśl przewodnia to „Mniej znaczy więcej. Radość z dzielenia”.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |