Bp Jan Glapiak fot. PAP/Bartosz Jankowski

Bp Glapiak: niektórzy ostentacyjnie odchodzą od Kościoła

„Dziś dużo trudniej jest wierzyć niż kiedyś, dlatego z Maryją chcemy iść w nowe czasy, jakie są przed nami. To czasy pod względem duchowym coraz trudniejsze, także w duszpasterzowaniu z powodu trwającej pandemii. Wierzymy, że z Matką Bożego Słowa, które stało się ciałem i zamieszkało między nami, przezwyciężymy wszelkie trudności” – mówił bp Jan Glapiak 2 stycznia w sanktuarium św. Józefa w Poznaniu.

Poznański biskup pomocniczy przewodniczył mszy św., która była transmitowana na cały świat przez TVP Polonia. W poznańskim kościele karmelitów bosych uczestnicy Eucharystii modlili się w obecności peregrynującej po archidiecezji poznańskiej kopii ikony jasnogórskiej.

>>> Sakra biskupia bp. Jana Glapiaka [ZDJĘCIA]

Matka Boża w znaku ikony jasnogórskiej

W homilii poznański biskup pomocniczy przypomniał, że Matka Boża w znaku kopii ikony jasnogórskiej w ciągu ponad dwóch lat, z przerwami z powodu trwającej pandemii koronawirusa, nawiedziła niemal wszystkie parafie archidiecezji. Zakończenie peregrynacji w archidiecezji poznańskiej nastąpi 9 stycznia.

Przypominając historię pierwszego nawiedzenia Maryi w znaku ikony jasnogórskiej w latach panującego w Polsce komunizmu i prześladowań Kościoła, zwrócił uwagę, że manifestacyjny udział w nawiedzeniu obrazu Matki Bożej nie jest dziś okazją do sprzeciwu wobec władzy.

Współczesne zagrożenia

Poznański biskup pomocniczy zaznaczył jednak, że współcześnie pojawiły się nowe zagrożenia.

„Wielu słabnie w wierze, niektórzy ostentacyjnie odchodzą od Kościoła, obserwujemy upadek zasad moralnych, otacza nas atmosfera nieczystości, w środkach przekazu panuje niczym nieskrępowana swoboda, atakowane są wartości chrześcijańskie, ludzkie, rodzinne” – zauważył bp Glapiak.

Zwrócił uwagę, że wielu młodych jest pogrążonych w duchowej niemocy, młodzi ludzie są niezdolni do podejmowania wiążących życiowych decyzji związanych z wstąpieniem w związek małżeński czy odpowiedzią na głos powołania kapłańskiego czy zakonnego.

Bp Glapiak stwierdził, że także wielu starszych żyje bezrefleksyjnie, skupiając się tylko na zaspakajaniu doczesnych potrzeb i szukaniu przyjemności.

„Większa zamożność społeczeństwa, możliwości techniki, szybkiego pokonywania dużych odległości, nieograniczony dostęp do środków społecznego przekazu, otwarcie się na inny świat nie tylko związany z rodziną, parafią, miejscem pochodzenia – to wszystko skłania wielu do odejścia od systematycznych praktyk religijnych, a tym samym od zasad moralnych zapisanych w Ewangelii” – mówił bp Glapiak.

Fot. youtube

>>> Poznań: bp Jan Glapiak przyjął sakrę biskupią

Z Maryją

Podkreślił, że tylko z Maryją możemy przezwyciężyć wszelkie przeszkody i z nadzieją patrzeć w przyszłość.

Na zakończenie mszy św. odmówiono modlitwę do św. Józefa.

Kult św. Józefa w kościele karmelitów bosych w Poznaniu jest ściśle związany z historią klasztoru. W ołtarzu głównym świątyni znajduje się obraz św. Józefa, namalowany przez Jerzego Kumalę z Krakowa. Kult opiekuna Świętej Rodziny już w XVII w. rozpowszechniało bractwo św. Józefa przez nabożeństwa, ćwiczenia duchowne, a w szczególności naśladowanie jego cnót i dzieła miłości.

Do dziś w kościele podtrzymywany jest zwyczaj odprawiania w każdą środę mszy św. wotywnej ku czci św. Józefa w intencji rodzin. Abp Stanisław Gądecki ustanowił kościół karmelitów sanktuarium diecezjalnym św. Józefa w wrześniu 2009 r. 19 marca 2017 r., na mocy wcześniej wydanej przez Franciszka bulli papieskiej, abp Stanisław Gądecki ogłosił poznański kościół karmelitów bosych bazyliką mniejszą.

>>> Demonstranci z poznańskiej katedry zasiedli na ławie oskarżonych

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze