Bp Jan Glapiak fot. PAP/Bartosz Jankowski

Poznań: bp Jan Glapiak przyjął sakrę biskupią

Biskup Nominat Jan Glapiak przyjął w niedzielę w poznańskiej katedrze sakrę biskupią. Papież Franciszek przydzielił mu stolicę tytularną Bisica. Hasłem posługi biskupiej ks. Jana Glapiaka będą słowa „Ecce Mater tua”, czyli „Oto Matka twoja”.

Decyzję papieża Franciszka o mianowaniu ks. Jana Glapiaka, przewodniczącego referatu prawnego kurii metropolitalnej w Poznaniu, biskupem pomocniczym archidiecezji poznańskiej i przydzieleniu mu stolicy tytularnej Bisica ogłosiła 15 listopada Nuncjatura Apostolska w Polsce.

>>> Poznańska fundacja wybuduje i rozbuduje placówki ochrony zdrowia w Afryce

Biskup Nominat Jan Glapiak przyjął sakrę biskupią w niedzielę w poznańskiej katedrze. Głównym konsekratorem był Biskup Zdzisław Fortuniak, biskup senior archidiecezji poznańskiej delegowany przez Metropolitę Poznańskiego, który z powodu choroby nie mógł uczestniczyć w uroczystości. Współkonsekratorami byli: biskup kaliski Damian Bryl i poznański biskup pomocniczy Szymon Stułkowski.

fot. PAP/Bartosz Jankowski

Hasłem posługi biskupiej ks. Jana Glapiaka będą słowa „Ecce Mater tua”, czyli „Oto Matka twoja”. W herbie biskupim znajduje się m.in. krzyż liliowy; połączenie krzyża łacińskiego i lilii. Jak wskazała poznańska kuria, krzyż liliowy „oprócz Jezusa ukrzyżowanego symbolizuje Maryję, która uczestniczyła w męce swojego syna. Lilia jest jednym z najstarszych symboli maryjnych oznaczających czystość, piękno i niewinność”.

Ks. Glapiak urodził się 26 grudnia 1959 r. w Lesznie. Pochodzi z Górki Duchownej. W latach 1978-84 odbywał formację w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu. Świecenia kapłańskie przyjął 24 maja 1984 r.

>>> Archidiecezja poznańska: odwołano wizyty kolędowe

W latach 1984-89 był wikariuszem, najpierw w parafii Wniebowzięcia Matki Bożej i św. Michała w Wieleniu nad Notecią a następnie w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Poznaniu. W latach 1989-93 odbył studia specjalistyczne na Uniwersytecie w Pampelunie. W 1993 r. obronił pracę doktorską w zakresie prawa kanonicznego.

W chwili powołania na biskupa pomocniczego pełnił funkcję przewodniczącego referatu prawnego, dyscypliny sakramentów i sakramentaliów w kurii metropolitalnej w Poznaniu oraz obrońcy węzła małżeńskiego w metropolitalnym sądzie duchownym w Poznaniu. Był też delegatem arcybiskupa poznańskiego ds. ochrony dzieci i młodzieży i diecezjalnym moderatorem stowarzyszenia Żywy Różaniec. 

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze