fot. cathopic/quasten

Bp Glapiak: różaniec kieruje nasze spojrzenie ku Chrystusowi

Chrześcijanin ma być budowniczym pokoju, tego pokoju, który nie polega jedynie na braku wojny i nie ogranicza się do zapewnienia równowagi sił.

Nie da się osiągnąć pokoju na ziemi bez obrony dóbr osoby ludzkiej, swobodnej wymiany myśli między ludźmi, poszanowania godności osób i narodów, wytrwałego dążenia do braterstwa – mówił w Poznaniu bp Jan Glapiak podczas obchodów 80. rocznicy Akcji Bollwerk.

W uroczystościach w farze poznańskiej i przed pomnikiem upamiętniającym wydarzenie z 1942 r. wzięli udział kombatanci, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.

>>> Różaniec – wspólna modlitwa przy ciele zmarłego. Tradycja Sądecczyzny

„Zgromadziliśmy się na Mszy św. z okazji 80. rocznicy Akcji Bollwerk, największej udanej akcji sabotażowej na terenie okupowanej przez Niemców Wielkopolski, która miała miejsce w czasie trwania II wojny światowej. Wspominamy dzisiaj żołnierzy AK i mieszkańców Chwaliszewa, którzy brali udział w podpaleniu niemieckich magazynów w porcie rzecznym, w których znajdowała się żywność i mundury wojskowe. W wyniku śledztwa przeprowadzonego przez Gestapo, aresztowani zostali wszyscy uczestnicy akcji, a niektórzy z nich zostali straceni” – przypomniał bp Glapiak.

Nawiązując do nauczania Katechizmu Kościoła Katolickiego poznański biskup pomocniczy zauważył, że pokój ziemski jest obrazem i owocem pokoju Chrystusa. „Każdy obywatel i wszyscy rządzący są zobowiązani do działania na rzecz unikania wojen. Tak długo jednak jak będzie istniało niebezpieczeństwo wojny, rządom nie można odmawiać prawa do koniecznej obrony, byle wyczerpały wpierw wszystkie środki pokojowych rokowań” – mówił bp Glapiak.

>>> Łódź: Publiczny Męski Różaniec tym razem na Piotrowskiej

Fot. cathipic

Biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej przypomniał, że św. Jan Paweł II zachęcał do różańcowej modlitwy o pokój

„Modlitwa różańcowa kształtuje w nas konkretną życiową postawę. Różaniec, kierując nasze spojrzenie ku Chrystusowi, czyni nas również budowniczymi pokoju w świecie. Mając charakter nieustającego, wspólnego błagania, zgodnie z Chrystusowym wezwaniem, by modlić się zawsze i nie ustawać, pozwala on mieć nadzieję, że również dzisiaj walka tak trudna jak ta, która toczy się o pokój, może być zwycięska” – podkreślił bp Glapiak.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze