Fot. wikimediacommons/Autorstwa Nieznany – First version: Na Commons przeniesiono z en.wikipedia. IPN ([1])Latest version: POZNAŃSKI CZERWIEC '56, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2013375

Bp Glapiak: uczestnicy Poznańskiego Czerwca ’56 upomnieli się o prawa człowieka

Najistotniejszą przyczyną Powstania Poznańskiego Czerwca ’56 było lekceważenie praw człowieka – mówił podczas Mszy św. w 67. rocznicę wydarzeń bp Jan Glapiak. W 1956 r. w Poznaniu miało miejsce pierwsze w Polsce komunistycznej powstanie przeciwko władzy narzuconej narodowi po II wojnie światowej.

Poznański biskup pomocniczy podczas modlitwy w kościele ojców dominikanów przypomniał telegram papieża Jana Pawła II, wysłany z Rzymu w 1981 r. w 25. rocznicę Powstania Poznańskiego Czerwca: „Módlmy się za tych, którzy mieli odwagę upomnieć się o poszanowanie praw człowieka i zapłacili za to najwyższą cenę”.

„Prawa człowieka wypływają bezpośrednio z godności człowieka. Nie pochodzą ani od woli osób sprawujących władzę ani też nie są wytworem stosunków społeczno-gospodarczych. Przysługują one ludziom nie dlatego, że są ogłoszone w konstytucjach państwowych czy konwencjach międzynarodowych, lecz z tej racji, że ludzie posiadają własną człowieczą godność” – mówił bp Glapiak odnosząc się do Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka.

>>> Bp Jan Glapiak: różaniec jest modlitwą budującą pokój

Przypomniał, że przysługują one człowiekowi przez całe życie i są niezbywalne. „Przysługują człowiekowi niezależnie od jego stanowiska w społeczeństwie, płci, koloru skóry, miejsca i czasu, w jakim przyszło mu żyć. Żadna z tych okoliczności nie zmienia praw człowieka” – mówił bp Glapiak.

Bp Jan Glapiak fot. PAP/Bartosz Jankowski

Biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej zauważył, że tam gdzie są prawa, tam też są obowiązki. „Prawo jednych staje się obowiązkiem drugich. Ci drudzy mają być sprawiedliwi. Co to oznacza? Sprawiedliwość w życiu potocznym oznacza uczciwość. Człowiek sprawiedliwy nikogo w życiu nie skrzywdzi, czynem czy słowem, każdemu odda to, co mu się należy” – zauważył bp Glapiak.

Uczestnicy obchodów 67. rocznicy Poznańskiego Czerwca modlili się w intencji ofiar pierwszego wolnościowego zrywu w komunistycznej Polsce. Kwiaty złożono m.in. pod tablicą pamiątkową na bramie Fabryki Pojazdów Szynowych (dawna W3) H. Cegielski, gdzie o godz. 6 rano 28 czerwca 1956 r. rozpoczął się strajk generalny, który przerodził się w wielotysięczną manifestację, a następnie w walki uliczne. Powstańców uczczono przed Pomnikiem Poznańskiego Czerwca ’56 i w innych miejscach związanych z walkami niepodległościowymi.

>>> 28 czerwca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Poznańskiego Czerwca 1956

Z okazji rocznicy powstania Wielkopolskie Muzeum Niepodległości przyznało nagrody Stukot 56. W kategorii „O wolność” nagrodę otrzymał uczestnik wydarzeń Zenon Wechmann, w kategorii „Za prawo i chleb” – Hospicjum Palium, a w kategorii „O Boga” – Fundacja Orszak Trzech Króli. Hasła „O wolność, o prawo i chleb, o Boga” wypisali na transparentach uczestnicy powstania, znalazły się też one na krzyżach Poznańskiego Czerwca ‘56, pomniku postawionym w 1981 r. w centrum Poznania.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze