Fot. PAP/EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA

Bp Piotr Turzyński do duszpasterzy polskiej emigracji: trzeba szukać tych, którzy są daleko

O potrzebie przyjęcia każdego oraz wyjścia do tych, którzy są daleko od Kościoła mówił księżom wyjeżdżającym do posługi duszpasterskiej wśród polskiej emigracji bp Piotr Turzyński, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. W środę, 28 czerwca, w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie zakończył się kurs dla duszpasterzy Polonii.

„Bądźcie ludźmi zakorzenionymi w Chrystusie, w tradycji, w świętych. Bądźcie ludźmi, którzy potrafią swój lęk zwyciężyć zaufaniem do Boga” – mówił bp Piotr Turzyński, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej podczas Mszy św. w drugim dniu kursu dla duszpasterzy polskiej emigracji.

Podczas dwudniowego spotkania dla księży, którzy wyjadą do pracy duszpasterskiej w: Anglii, Francji, Hiszpanii, Niemczech, Szwajcarii i Stanach Zjednoczonych, podkreślano konieczność otwartości na drugiego człowieka, przyjęcia każdego oraz wyjścia do tych, których nie ma w Kościele. Zwrócono też uwagę na potrzebę szczególnej troski o duszpasterstwo młodzieży.

>>> Koszty życia skłaniają Polaków do emigracji zarobkowej

Jak zauważył bp Turzyński, istnieje „pewna nieumiejętność dotarcia do młodego pokolenia i przekazania wiary”. „Trzeba każdego przyjąć z wielkim szacunkiem i miłością i prowadzić do Pana Boga” – powiedział Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej po zakończeniu kursu. „Ważne jest też, by iść do tych, którzy nie przychodzą do kościoła. Procent uczestniczących w duszpasterstwie Polaków nie jest wysoki, dlatego trzeba szukać tych, którzy są gdzieś daleko” – podkreślił.

bp Piotr Turzyński, fot. PAP/Mateusz Marek

Spotkanie dla księży wyjeżdżających do pracy duszpasterskiej wśród Polonii, któremu przewodniczył bp Piotr Turzyński, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, było okazją do zapoznania się ze specyfiką duszpasterstwa emigracyjnego.

W pierwszym dniu kursu prelekcje na ten temat wygłosił przełożony generalny Towarzystwa Chrystusowego ks. Krzysztof Olejnik SChr oraz ks. Bogdan Kołodziej, rektor Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii. Księża wysłuchali też wykładu dotyczącego aspektów prawnych duszpasterstwa migrantów, który wygłosił ks. prof. Leszek Adamowicz z KUL. Wieczorem miało miejsce spotkanie z prof. UKSW ks. Józefem Klochem, który podzielił się z uczestnikami kursu informacjami i przemyśleniami na temat sztucznej inteligencji.

>>> Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji: przekaz wiary z pokolenia na pokolenie jest olbrzymim problemem

W drugim dniu kursu przyszli duszpasterze Polonii wysłuchali m.in. ks. Bogusława Brzysia, rektora Polskiej Misji Katolickiej we Francji, który mówił o nawróceniu pastoralnym w duszpasterstwie polonijnym oraz ks. Michała Wilkosza, rektora Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech, który powiedział o duszpasterstwie młodzieży. W spotkaniu wziął też udział prof. Jacek Gołębiowski z Instytutu Rozwoju Języka Polskiego św. Maksymiliana Marii Kolbego oraz Sławomir Kowalski z Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

W kursie wzięło udział 11 księży.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze