Bp Greger: człowiek dzieląc – pomnaża, dając – nic nie traci, ale zyskuje
Modlitwa ekumeniczna i zasadzenie cebulek żonkili zapoczątkowały 17 października br. w Bielsku-Białej kolejną edycję programu „Pola Nadziei”, popularyzującego ideę opieki hospicyjnej. W czasie inauguracji delegacje z kilkudziesięciu szkół z regionu otrzymały cebulki żonkili, a zaproszeni goście zasadzili kwiaty przed hospicjum stacjonarnym im. św. Jana Pawła II. Żonkile są symbolem nadziei i walki z cierpieniem.
Podczas ekumenicznego nabożeństwa w salwatoriańskim kościele NMP Królowej Polski w Bielsku-Białej bp Piotr Greger zauważył, że „ewangeliczny podział wymyka się spod wszelkich prawideł matematyki”.
„Człowiek dzieląc – pomnaża, dając – nic nie traci, ale zyskuje: zarówno on, jak i osoba obdarowana. To jest metoda działania kolejnej edycji akcji ‘Pola nadziei’. Zachęcam do pomnażania poprzez dzielenie, i dziękuję tym wszystkim – uczniom, nauczycielom, katechetom – którzy przyjmą to, czym inni będą się dzielili. Niech cały wysiłek okaże się wymierną pomocą dla dalszego funkcjonowania bielskiego hospicjum im. Jana Pawła II” – wezwał.
>>> Bp Romuald Kamiński: ekumenizm, tak jak misje, jest naszą fundamentalną powinnością [ROZMOWA]
Wspólnie z biskupem pomocniczym diecezji bielsko-żywieckiej modlili się inni kapłani, w tym kapelan hospicjum ks. Piotr Schora i ks. Michał Pastuszka SDS, wicesuperior, proboszcz, ekonom wspólnoty. Świątynię wypełnili uczniowie ze swymi nauczycielami i opiekunami. Obecni byli m.in. wiceprezydent Bielska-Białej Adam Ruśniak i minister Stanisław Szwed.
Cebulki żonkili
Na zakończenie nabożeństwa delegacje szkół otrzymały cebulki żonkili do zasadzenia w swoich szkołach, aby w nowym sezonie wiosennym można było przeprowadzać żonkilowe kwesty na rzecz stacjonarnego hospicjum.
Budowę bielskiego hospicjum stacjonarnego zainicjowało Salwatoriańskie Stowarzyszenie Hospicyjne przy bielskiej parafii księży salwatorianów. Przedsięwzięcie jest przykładem dobrej współpracy pomiędzy Kościołami katolickim i ewangelickim. Placówka ruszyła 6 lat temu. Znajduje się tu 28 łóżek dla chorych. Dotąd hospicjum przyjęło 616 pacjentów.
„Pola Nadziei” są programem, który został stworzony przez Organizację Charytatywną Marie Curie Cancer Care w Wielkiej Brytanii. Ideą programu jest pozyskiwanie funduszy na utrzymanie hospicjów, a także edukacja i uwrażliwienie społeczeństwa na los ciężko chorego człowieka.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |