fot. PAP/Adam Warżawa

Bp Guzdek w rocznicę wybuchu II wojny: odrzućmy złe emocje!

Nie zapominając o niesieniu pomocy potrzebującym, odrzućmy złe emocje, chęć zaistnienia i doraźnego zysku. Nie pozwólmy, aby poniżano godność strażników bezpieczeństwa i niepodległości – apeluje w przesłaniu z okazji 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej abp Józef Guzdek.

Metropolita białostocki nominat, a zarazem administrator apostolski Ordynariatu Polowego, zachęca do modlitwy w intencji poległych obrońców ojczyzny oraz odwiedzenia cmentarzy i miejsc pamięci. 1 września mija 82. rocznica wybuchu II wojny światowej, największego konfliktu zbrojnego w dziejach ludzkości. Wojna, która rozpoczęła się w Wieluniu i na Westerplatte, ogarnęła całą Europę, dotknęła Azję oraz Afrykę. Zginęło w niej kilkadziesiąt milionów ludzi.

fot. PAP/Tomasz Gzell

„Dziś modlimy się za obrońców naszej ojczyzny, bohaterów września 1939 r. i kolejnych lat II wojny światowej. Wspominamy ich zmagania z najeźdźcami z Zachodu i ze Wschodu, otaczamy szacunkiem kombatantów i weteranów walk o wolność. Ofiara naszych sióstr i braci poległych i pomordowanych woła o modlitewną pamięć. Dlatego zachęcam wszystkich rodaków do nawiedzenia w tym dniu cmentarzy wojennych i grobów żołnierskich w naszej ojczyźnie. Dar modlitwy, zapalony znicz niech będą wyrazem naszej wdzięczności dla tych, którzy złożyli swoje życie w obronie ojczystego domu” – pisze biskup.

>>> Głód, strach, ale także wiara i miłość. Historia wojny to historia zwykłych ludzi

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, fot. PAP/Tomasz Gzell

„Każdy z nas troszczy się o to, aby jego dom był bezpieczny. Sami wyznaczamy granice, których obcy, nieproszony gość nie może przekroczyć. Tragiczne wydarzenia sprzed lat zobowiązują do zjednoczenia wokół myśli o konieczności ochrony ojczystego domu i należnym szacunku wobec żołnierzy i funkcjonariuszy, stojących dziś na straży granic oraz bezpieczeństwa i integralności naszej ojczyzny. Trzeba uszanować i docenić ich wierność złożonej przysiędze, że w obronie ojczyzny, jeśli zajdzie taka potrzeba, będą gotowi poświęcić swoje życie. Nie zapominając o niesieniu pomocy potrzebującym, odrzućmy złe emocje, chęć zaistnienia i doraźnego zysku. Nie pozwólmy, aby poniżano godność strażników bezpieczeństwa i niepodległości. Starajmy się wyciągać właściwe wnioski z historii, podejmując racjonalne decyzje w trosce o dobro przyszłych pokoleń Polaków” – dodaje duchowny.

Symboliczne przekazanie ognia przez wiceprezesa Okręgu Pomorskiego ŒŚwiatowego Związku Żołnierzy AK, kpt. Tomasza Kuplickiego, przed Pomnikiem Obrońców Wybrzeża Westerplatte, fot. PAP/Adam Warżawa

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze