Fot. Screen//yt/Szkoła Ducha

Bp Jan Piotrowski na niedzielę „Ad Gentes”: bez wsparcia Kościoła misjonarze nie mogą służyć ubogim

Bez wsparcia duchowego i materialnego Kościoła misjonarze nie mogą służyć ubogim – powiedział przewodniczący KEP ds. misji bp Jan Piotrowski. Apelując o hojną jałmużnę na rzecz misji przypomniał, że w Kościele nie działa się w pojedynkę, ale jako wspólnota.

W II niedzielę Wielkiego Postu – 25 lutego, Kościół katolicki będzie obchodził niedzielę „Ad Gentes”, która jest Dniem Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami. W tym roku przebiegnie ona pod hasłem „W Kościele jesteśmy wspólnotą misyjną”.

„Dziękujemy Bogu za misjonarki i misjonarzy pochodzących z Polski, którzy mimo wielu trudnych wyzwań ofiarnie posługują w 99 krajach misyjnych dając świadectwo wierności Chrystusowi i Jego Kościołowi” – napisał bp Piotrowski w przekazanym PAP komunikacie.

>>> Tutaj Bóg zsyła cuda codziennie [MISYJNE DROGI]

Zaznaczył, że we wspólnocie Kościoła, każdy jest w stanie znaleźć przestrzeń do aktywności duchowej i materialnej na rzecz misji

„W Kościele jesteśmy misjonarzami nie w pojedynkę, ale jako wspólnota” – zaznaczył bp Piotrowski. Przyznał, że nie wszyscy wyjeżdżają na placówki misyjne w Afryce, Ameryce Łacińskiej, Azji i Oceanii, natomiast „wszyscy możemy służyć misjom poprzez modlitwę, ofiarowanie cierpień i niedostatków życiowych w intencji misji, a także żywe zaangażowanie w zdobywanie środków finansowych i materialnych na misje”.

Podkreślił, że bez zaangażowania duchowego i materialnego całego Kościoła „misjonarze nie byliby w stanie wypełniać swych zadań i służyć ubogim”.

fot Klaudia Zielińska

Bp Piotrowski zaapelował, aby Wielki Post skłonił wszystkich „do hojnej jałmużny na rzecz misji”. „Zachęcam, by środowiska misyjne w Polsce podejmowały w tym czasie łaski nowe i pożyteczne inicjatywy duszpasterskie” – napisał.

Zwrócił uwagę, że „misje ubogacają duchowo” także tych, którzy działają na tzw. zapleczu stając się „źródłem Bożego błogosławieństwa”. „Ci, którym pomagamy na misjach odwdzięczają się modlitwą i wypraszają nam potrzebne łaski. Modlą się również za zmarłych darczyńców misji, błagając Pana Boga o ich wieczne zbawienie” – napisał bp Piotrowski.

Zaapelował także o modlitwę o nowe powołania misyjne. „Niech nasze rodziny i parafie pomagają powołanym w odczytaniu ich misji i jej wypełnieniu” – zachęcił hierarcha. Jak zaznaczył, „ta modlitwa powinna być coraz gorętsza, zważywszy ogrom potrzeb misyjnych”.

>>> Komunikat na Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami 2024 [+MATERIAŁY LITURGICZNE]

Według danych Komisji Konferencji Episkopatu Polski ds. Misji wśród 1690 misjonarzy z naszego kraju jest 272 księży diecezjalnych (fidei donum), 1377 osób konsekrowanych w tym 619 sióstr zakonnych i 758 zakonników oraz 41 misjonarzy świeckich. Rok wcześniej na misjach pracowały 1743 osoby. Wśród nich było 287 księży diecezjalnych, 787 zakonników, 629 sióstr zakonnych i 40 misjonarzy świeckich. To oznacza, że w ciągu roku ubyło 53 misjonarzy.

Do wyjazdu na misje kandydaci przygotowują się w Centrum Formacji Misyjnej (CFM) w Warszawie.

Konferencja Episkopatu Polski we wrześniu 2005 r. powołała Dzieło „Ad Gentes”, które w celu wsparcia posługi misjonarzy organizuje w II niedzielę Wielkiego Postu zbiórkę do puszek. Zebrane fundusze przekazywane są, co roku na realizację projektów misyjnych w zakresie pomocy edukacyjnej, zdrowotnej, charytatywnej oraz tzw. ogólne związane z działalnością ewangelizacyjną.

Dzieło „Ad Gentes” można także wesprzeć, wysyłając SMS na numer 72032 o treści „Misje” (koszt 2,46 zł z VAT). Dzięki życzliwości operatorów sieci komórkowych całość kwoty trafia do misjonarzy. Można także wpłacać ofiary na konto Dzieło „Ad Gentes”. 

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze