Fot. pixabay

Bp Jan Wątroba: niepodległość wymaga czynnej miłości

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Msza św. w kościele farnym, pierwsze uderzenie w nowy „Dzwon Niepodległości”, odsłonięcie tablicy w katedrze rzeszowskiej oraz koncert „Rzeszów Śpiewa Patriotycznie” – to główne wydarzenia zorganizowane w Rzeszowie 11 listopada z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Uroczystej Mszy św. w intencji Ojczyzny w kościele farnym przewodniczył bp Jan Wątroba. Na Mszy św. byli obecni posłowie, władze państwowe i samorządowe, służby mundurowe, kombatanci i licznie zgromadzeni mieszkańcy Rzeszowa.

W homilii bp Wątroba, nawiązując do stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę, mówił że wolność została wymodlona, wywalczona i wycierpiana. „Niepodległa została wymodlona w rodzinach, zakonach, świątyniach (…). Nasi rodacy gromadzili się w sanktuariach na błagalną modlitwę, pielgrzymowali, aby żarliwie wołać do Boga o pomoc. (…) Cierpiały jednostki, rodziny i całe społeczności. Cierpiał naród. Dzisiaj wspominamy wszystkich, którzy przez modlitwę i cierpienie wysłużyli wolną Polskę” – powiedział biskup.

Hierarcha zwrócił uwagę, że niepodległość nie jest dana raz na zawsze. „Niepodległość wymaga nieustannej troski każdego pokolenia Polaków, każdego Polaka. Niepodległość wymaga czynnej miłości poświadczonej czynem. Prawdziwa miłość do ojczyzny to nie tylko deklaracje, ale praktyczna postawa troski o dobro wspólne, odpowiedzialność za los najsłabszych i solidarność. To codzienna obywatelska uczciwość, gotowość do służby i poświęcenia. Innymi słowy to realizacja ewangelicznego orędzia i konkretyzacja nakazu miłości Boga i bliźniego. Szkołą takiej miłości jest rodzina. (…) To na rodzinie spoczywa przywilej a zarazem obowiązek budzenia i kształtowania postaw patriotycznych, przekaz wiary i wychowanie” – podkreślił kaznodzieja.

Po Mszy św. odbyły się uroczystości państwowe pod pomnikiem pułkownika Leopolda Lisa-Kuli, który znajduje się w północnej części Palcu Farnego. Po pierwszym uderzeniu ufundowanego przez samorząd województwa podkarpackiego „Dzwonu Niepodległości” zebrani odśpiewali hymn państwowy. 

Rzeszowskie obchody Święta Niepodległości objęło również odsłonięcie okolicznościowej tablicy w katedrze rzeszowskiej. Bp Wątroba pobłogosławił tablicę upamiętniająca setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę umieszczoną przy głównym wejściu do katedry rzeszowskiej. Wykonana z mosiądzu tablica przedstawia kontury granic Polski z umieszczonymi w środku słowami: „100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę”. 

Zobacz także
Wasze komentarze