epaselect epa06200294 A Rohingya man carries his baby in a basket as he arrives in Tuangiri, Teknaf, Bangladesh, 12 September 2017. Many of the Rohingya fleeing the violence in Myanmar had walked for days through hilly path to find refuge in neighbouring Bangladesh. According to United Nations more than 300,000 Rohingya refugees have fled Myanmar from violence over the last few weeks, most trying to cross the border and reach Bangladesh. International organizations have reported claims of human rights violations and summary executions allegedly carried out by the Myanmar army. EPA/ABIR ABDULLAH Dostawca: PAP/EPA.

Bp Janiak: Kościół zawsze będzie pomagał uchodźcom

O duszpasterstwie wśród imigrantów, możliwościach edukacji dla studentów z zagranicy, sytuacji imigrantów na kaliskim rynku pracy dyskutowano podczas konferencji pn. „Imigracja – co o niej wiemy?”, zorganizowanej w Kaliszu pod patronatem starosty kaliskiego Krzysztofa Nosala. W swoim wystąpieniu miejscowy biskup Edward Janiak zapewnił, że Kościół zawsze będzie pomagał uchodźcom.

Podkreślił on, że ludność świata jest w nieustannym ruchu, który może być powodowany tęsknotą za lepszym życiem, lękiem o swoje bezpieczeństwo, ciekawością świata. Przypomniawszy, że na świecie żyje obecnie prawie 7,3 mld ludzi, biskup zaznaczył, że w ciągu ostatnich dwudziestu lat liczba ludności zmuszonej do przesiedlenia wzrosła z 33,9 mln w 1997 r. do 65,6 mln w 2016 r. Dodał, że najwięcej uchodźców jest z Syrii (5,5 mln), Afganistanu (2,5 mln), Sudanu Południowego (1,5 mln) i Somalii (1 mln).

Nawiązując do ogólnoświatowego tzw. kryzysy migracyjnego, określanego mianem kryzysu uchodźców, mówca wskazał, że w państwach unijnych złożono rekordową liczbę (1,2 mln) wniosków o azyl i dodał, że z danych ONZ wynika, iż w całej populacji migracyjnej, która w 2015 r. dotarła do Europy, znajdowali się przede wszystkim Syryjczycy. Podkreślił, że migranci składali wnioski o azyl najczęściej w Niemczech, Szwecji, Austrii i na Węgrzech. Zaznaczył przy tym, że w tym gronie 58 proc. stanowią mężczyźni, 17 proc. – kobiety i 25 proc. dzieci.

Hierarcha stwierdził, że kryzys migracyjny ujawnił jeden z największych deficytów Unii Europejskiej, a mianowicie brak wspólnej polityki migracyjnej. Zapewnił, że Kościół zawsze będzie pomagał uchodźcom. „Kościół nigdy nie zrezygnuje z żadnego człowieka, bo trzeba go ratować bez względu na wyznanie i światopogląd” – powiedział członek Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżnych (od 1 stycznia 2017 – Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka).

Biskup wspomniał też o pomocy niesionej przez Caritas rodzinom w Syrii. Wskazał, że w 28 krajach prowadzone jest duszpasterstwo wśród Polonii. Zwierzył się też, że na początku kapłaństwa, po studiach w Rzymie, przez rok pracował z Polonią w Dortmundzie.

Zaznaczył, że od czasu, kiedy został ordynariuszem kaliskim, czyli w ciągu sześciu lat, wysłał 11 kapłanów do pracy wśród Polonii w różnych krajach, z tego w minionym roku 5 księży. Dodał, że kapłani są z Polakami w Gibraltarze, Hiszpanii, Niemczech, we Francji, w Austrii, Islandii, Holandii.

Swoimi doświadczeniami z migracji podzielił się Eskan Darwich, Polak pochodzenia kurdyjskiego, mieszkający od 23 lat w Polsce.

O sytuacji imigrantów z Ukrainy w Kaliszu i prowadzonym wśród nich duszpasterstwie opowiadał ks. Roman Woźniak z parafii greckokatolickiej z Ukrainy.

„Mieszkańcy tego kraju wyemigrowali za pracą do Polski, m.in. do Kalisza, gdzie szukali kościołów, aby mogli uczestniczyć w nabożeństwach. Kościół rzymskokatolicki w osobie biskupa Edwarda Janiaka podjął inicjatywę, aby sprowadzić do Kalisza duszpasterza grekokatolika. Mamy w Polsce dwie diecezje: przemysko-warszawską i wrocławsko-gdańską. Bp Włodzimierz Juszczak poszukiwał kapłana, który chciałby pracować tutaj. Zgłosiłem się i przyjechałem do Kalisza z rodziną. Otrzymaliśmy duże wsparcie ze strony Kościoła rzymskokatolickiego, który otworzył swoje drzwi, aby przyjąć emigranta grekokatolika. To jest miłość chrześcijańska na poziomie praktycznym” – powiedział KAI ks. Roman Woźniak.

Zaznaczył, że w każdą niedzielę w katedrze św. Mikołaja w Kaliszu, kościele NMP Królowej Polski w Ostrowie Wielkopolskim i w kaplicy na cmentarzu parafialnym w Kępnie są odprawiane Msze św. w obrządku greckokatolickim. Dodał przy tym, że najwięcej wiernych uczestniczy w nabożeństwach w czasie świąt, np. w Wielkanoc w Kępnie modliło się ok. 350 osób, w Kaliszu – 150, a w Ostrowie Wielkopolskim – 50. W niedzielę na Mszę św. uczęszcza stała grupa ok. 40 wiernych.

Podczas konferencji poruszono także tematy związane z edukacją studentów z zagranicy i z lokalnymi inicjatywami dotyczącymi imigrantów oraz sytuację imigrantów na kaliskim rynku pracy.

Temat konferencji wpisał się w projekt pn. „Kto chce być uchodźcą?”, realizowany przez Szkołę Podstawową w Blizanowie w ramach programu Erasmus plus – współpraca na rzecz innowacji i wymiany dobrych praktyk.

Celem nadrzędnym projektu jest zwiększenie odpowiedzialności i wrażliwości społecznej oraz empatii wobec uchodźców i imigrantów, przezwyciężanie stereotypów, rozwijanie przedsiębiorczości i wolontariatu wśród uczniów, a także pomoc imigrantom w przyczynianiu się do pokoju na świecie.

Partnerami szkoły w projekcie są: Bułgaria, Dania, Turcja i Włochy. Młodzież ze szkół miast partnerskich, przebywająca na terenie powiatu kaliskiego w ramach wymiany międzynarodowej, uczestniczyła w konferencji zorganizowanej w Starostwie Powiatowym w Kaliszu.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze