fot. YouTube

Bp Janiak nie będzie przewodniczył uroczystościom święceń kapłańskich w Kaliszu

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Biskup kaliski Edward Janiak nie będzie przewodniczył sobotnim uroczystościom święceń kapłańskich w katedrze w Kaliszu. Zastąpi go biskup senior tej diecezji Stanisław Napierała – poinformowało na swojej stronie internetowej biuro prasowe archidiecezji warszawskiej.

Wcześniej w mediach ukazała się informacja, że bp Janiak będzie udzielał 23 maja święceń kapłańskich alumnom seminarium duchownej diecezji kaliskiej.

>>> Adam Żak SJ: pedofilia w Kościele to problem czarnych owiec, ale i struktur [ROZMOWA]

W komunikacie przypomniano, że 18 maja, po emisji filmu braci Sekielskich “Zabawa w chowanego”, delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży abp Wojciech Polak przesłał zawiadomienie w sprawie biskupa kaliskiego do Nuncjatury. “W czwartek otrzymał z Nuncjatury potwierdzenie przekazania pisma – zgodnie z procedurą – do Stolicy Apostolskiej” – informował ks. Piotr Studnicki, kierownik biura Delegata Episkopatu ds. ochrony dzieci i młodzieży.

fot. PAP arch

Zabawa w chowanego„, wyemitowany na kanale YouTube w zeszłą sobotę, to drugi filmu dokumentalny Tomasza i Marka Sekielskich – opisującego przypadki pedofilii wśród polskich księży. Prezentuje on historię trzech chłopców – braci Bartłomieja i Jakuba oraz Andrzeja, wykorzystywanych przez tego samego księdza z diecezji kaliskiej. W filmie pokazano, jak bp Janiak krył przestępstwa seksualne podległych mu księży.

>>> O. Adam Żak: nie zaoszczędzimy wstydu i upokorzenia 

W oświadczeniu wydanym tuż po filmie braci Sekielskich abp Polak stwierdził, że dokument brci Sekielskich “ukazuje, że nie dochowano obowiązujących w Kościele standardów ochrony dzieci i młodzieży”. Dodał, że chodzi o “sposób traktowania osób pokrzywdzonych i ich rodzin, brak podjęcia odpowiednich działań w wyniku otrzymanych informacji o wykorzystywaniu seksualnym dzieci przez księdza, czyli niewypełnienie obowiązków nałożonych na przełożonego przez prawo kościelne”.

W ubiegłą niedzielę przed siedzibą kurii diecezjalnej w Kaliszu odbył się protest. „Z parafii do parafii zamiast do celi”, „Biskupie czas na sąd ostateczny”, „Jesteśmy z ofiarami” – transparenty z takimi hasłami towarzyszyły osobom, które zebrały się przed kurią, żeby zaprotestować przeciwko księżom pedofilom i biskupowi diecezji kaliskiej Edwardowi Janiakowi.

Zobacz także
Wasze komentarze