Fot. Justyna Nowicka

Kalisz: bp Edward Janiak nie będzie jutro przewodniczył uroczystościom święceń kapłańskich

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Jak dowiedziała się KAI, biskup kaliski Edward Janiak nie będzie przewodniczył jutrzejszym uroczystościom święceń kapłańskich w katedrze w Kaliszu. Zastąpi go biskup senior tej diecezji, Stanisław Napierała, który udzieli święceń trzem diakonom. Kolejni trzej przyjmą święcenia w konkatedrze pw. św. Stanisława BM w Ostrowie Wlkp. z rąk bp. Łukasza Buzuna. Uroczystości odbędą się w dwóch miejscach z uwagi na ograniczenia epidemiczne.

Przypomnijmy, że w poniedziałek 18 maja, po emisji filmu braci Sekielskich „Zabawa w chowanego”, delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży abp Wojciech Polak przesłał zawiadomienie w sprawie biskupa kaliskiego do nuncjatury. – W czwartek otrzymał z nuncjatury potwierdzenie przekazania pisma – zgodnie z procedurą – do Stolicy Apostolskiej – informował ks. Piotr Studnicki, kierownik Biura Delegata Episkopatu ds. ochrony dzieci i młodzieży.

>>> Adam Żak SJ: pedofilia w Kościele to problem czarnych owiec, ale i struktur [ROZMOWA]

Fot. cathopic

W oświadczeniu wydanym tuż po filmie braci Sekielskich abp Polak stwierdził, że dokument ten „ukazuje, że nie dochowano obowiązujących w Kościele standardów ochrony dzieci i młodzieży”. Dodał, że chodzi o „sposób traktowania osób pokrzywdzonych i ich rodzin, brak podjęcia odpowiednich działań w wyniku otrzymanych informacji o wykorzystywaniu seksualnym dzieci przez księdza, czyli niewypełnienie obowiązków nałożonych na przełożonego przez prawo kościelne”.

>>> Daniel Pittet: nadal ufam Kościołowi

W wydanym wieczorem komunikacie Kuria Diecezjalna w Kaliszu informuje, że względu na stan epidemii i związane z nim limity udziału wiernych w zgromadzeniach liturgicznych, święcenia kapłańskie zostały zaplanowane jednocześnie (godz. 11.00) w dwóch miejscach. W katedrze pw. św. Mikołaja w Kaliszu święceń trzem diakonom udzieli bp Stanisław Napierała. Natomiast – w konkatedrze pw. św. Stanisława BM w Ostrowie Wlkp. święceń trzem diakonom udzieli bp Łukasz Buzun.

„Prosimy o modlitwę w intencji tych, którzy mają przyjąć sakrament święceń w stopniu prezbiteratu oraz o nowe i święte powołania do kapłaństwa i życia zakonnego” – czytamy w komunikacie.

Zobacz także
Wasze komentarze