Wołyń , fot. PAP/Jacek Turczyk

Bp Janocha: relacje polsko-ukraińskie nigdy nie były tak dobre jak w tej chwili

Nasze sąsiedzkie relacje polsko-ukraińskie nigdy nie były tak dobre jak w tej chwili – podkreślił bp Michał Janocha, który w sobotę w Warszawie wygłosił homilię na mszy w intencji ofiar ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP.

„11 lipca… 77 lat dokładnie dzisiaj mija od tamtej „krwawej niedzieli” ofiarą której padły tysiące Polaków w prawie 100 miejscowościach na Wołyniu. To ten dzień stał się właśnie symbolicznym dniem narodowej pamięci o ofiarach ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów” – powiedział bp Janocha, przypominając, że pamięć o zbrodniach OUN-UPA w okresie PRL-u była celowo zacierana. „Nie wolno o tym było mówić, to wszystko było skazane na niepamięć” – dodał.

>>> Rocznica Wołynia: „Odpuście nam nasze winy, jako i my wam odpuszczamy” 

Biskup Janocha, przedstawiając szerokie tło historyczne wielowiekowych i trudnych relacji polsko-ukraińskich, a także zwracając uwagę na kwestię pamięci o zbrodni wołyńsko-galicyjskiej, odniósł się też do obecnych stosunków Polaków z Ukraińcami. „Nasze sąsiedzkie relacje polsko-ukraińskie nigdy nie były tak dobre jak w tej chwili. Jest wolna Polska, jest wolna Ukraina i jest bardzo wiele bolesnych spraw, ale zaczynamy o tym rozmawiać” – mówił biskup.

pixabay

„Bardzo wiele nas łączy, odkrywamy to dzisiaj z całą mocą” – podkreślił bp Janocha, zwracając uwagę na potrzebę polsko-ukraińskiego pojednania, którą wyraża chrześcijańska modlitwa „Ojcze nasz” z jej słowami: „I odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom”. W uroczystej mszy św. w katedrze polowej Wojska Polskiego „w intencji ofiar ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP” oraz poległych, zmarłych i żyjących żołnierzy 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej udział wzięli przedstawiciele rodzin kresowych i krewnych ofiar. Obecni byli także m.in. przedstawiciele Kancelarii Prezydenta, w tym minister Adam Kwiatkowski, marszałek senior, były szef MON Antoni Macierewicz, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, a także wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk.

>>> Ukraina: trzy parafie prawosławne przeszły do Kościoła greckokatolickiego 

W sobotę przypada 77. rocznica kulminacji zbrodni wołyńsko-galicyjskiej. W jej wyniku w latach 1943-1945 na Wołyniu i we wschodniej Galicji członkowie m.in. Ukraińskiej Powstańczej Armii zamordowali, według szacunków IPN, ok. 100 tys. Polaków – mężczyzn, kobiet i dzieci. Z tego powodu – w Narodowym Dniu Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP – zaplanowano uroczystości m.in. przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze