bp Andrzej Jeż, PAP/Paweł Topolski
Bp Jeż: każde dziecko jest darem
– Każdy człowiek, który przychodzi na świat jest wielkim darem Boga dla małżeństwa, rodziny, społeczeństwa, parafii – mówił biskup tarnowski Andrzej Jeż podczas świątecznego spotkania w Kurii Diecezjalnej. Dodał przy tym, że w wizytowanych parafiach liczba pogrzebów od ostatniej wizytacji biskupiej przewyższa liczbę chrztów. Z różnych zakątków diecezji przyjechali do Tarnowa członkowie ruchów i stowarzyszeń katolickich.
Bp Jeż nawiązał do demografii i mówił o skutkach tego, że rodzi się coraz mniej dzieci. – Patrząc na sytuację w diecezji tarnowskiej i w całej Polsce, dostrzegamy gwałtowny spadek liczby urodzeń. W każdej parafii, którą wizytuję, liczba pogrzebów od ostatniej wizytacji przewyższa liczbę chrztów. Ten proces się mocno pogłębia i niestety będzie później generował wiele problemów nie tylko związanych z życiem Kościoła, ale także uderzy w nasze podstawy gospodarcze, ekonomiczne, społeczne – podkreślił biskup.
Bp Jeż przypomniał, że dziecko to wielki dar. – W dobie, kiedy dziecko jest często traktowane jako wielkie zagrożenie, chcemy na nowo dostrzec, jak wielkim darem ożywiającym, jednoczącym małżeństwo, rodzinę i różne wspólnoty jest to nowe życie, które się rodzi. Dużym wyzwaniem także naszej diecezji jest duszpasterstwo dzieci, młodzieży, młodych, przygotowanie do sakramentu małżeństwa, a później towarzyszenie młodym małżeństwom – podkreślił ordynariusz tarnowski.
>>> Pielgrzymi zza krat. Jubileusz Więźniów jako znak miłosierdzia
Na spotkaniu z biskupem były także dzieci ze szkół i przedszkoli oraz z Dziewczęcej Służby Maryjnej. Opłatkiem z biskupem Andrzejem Jeżem podzieli się również młodzi.
– Większa część członków Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży (KSM) to uczniowie szkół średnich. To nas także kształtuje do życia dorosłego. Podstawowym celem jest kształtowanie dojrzałych chrześcijan, a z tym wiąże się miłość, gotowość do małżeństwa oraz odpowiedzialność za świat, Polskę, chrześcijaństwo. Dziś często młodzi odkładają założenie rodziny, a kiedy rozmawia się o tym z członkami KSM-u, to mówią, że to jest ich największe marzenie, żeby założyć rodzinę, mieć kilkoro dzieci – powiedział prezes KSM-u Tomasz Kwiek.
W spotkaniu w Kurii Diecezjalnej w Tarnowie licznie uczestniczyli przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń katolickich z diecezji tarnowskiej. Wcześniej odbyło się świąteczne spotkanie dla osób konsekrowanych.
Bądź na bieżąco z Misyjne.pl!
Obserwuj misyjne.pl w Google News. Dodaj nas do ulubionych, aby nie przegapić najważniejszych treści z kraju i ze świata.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
| Zobacz także |
| Wasze komentarze |
Papież rozmawiał z prezydentem Izraela o antysemityzmie i pokoju
Podlaskie: harcerze przekazali Betlejemskie Światło Pokoju na Białoruś
Iława: wybudzenie organów w oblackiej parafii [+GALERIA, WIDEO]





Wiadomości
Wideo
Modlitwy
Sklep
Kalendarz liturgiczny