bp Andrzej Jeż, PAP/Paweł Topolski

Bp Jeż: każde dziecko jest darem

Każdy człowiek, który przychodzi na świat jest wielkim darem Boga dla małżeństwa, rodziny, społeczeństwa, parafii – mówił biskup tarnowski Andrzej Jeż podczas świątecznego spotkania w Kurii Diecezjalnej.  Dodał przy tym, że w wizytowanych parafiach liczba pogrzebów od ostatniej wizytacji biskupiej przewyższa liczbę chrztów. Z różnych zakątków diecezji przyjechali do Tarnowa członkowie ruchów i stowarzyszeń katolickich. 

Bp Jeż nawiązał do demografii i mówił o skutkach tego, że rodzi się coraz mniej dzieci.  – Patrząc na sytuację w diecezji tarnowskiej i w całej Polsce, dostrzegamy gwałtowny spadek liczby urodzeń. W każdej parafii, którą wizytuję, liczba pogrzebów od ostatniej wizytacji przewyższa liczbę chrztów. Ten proces się mocno pogłębia i niestety będzie później generował wiele problemów nie tylko związanych z życiem Kościoła, ale także uderzy w nasze podstawy gospodarcze, ekonomiczne, społeczne – podkreślił biskup.

Bp Jeż przypomniał, że dziecko to wielki dar. – W dobie, kiedy dziecko jest często traktowane jako wielkie zagrożenie, chcemy na nowo dostrzec, jak wielkim darem ożywiającym, jednoczącym małżeństwo, rodzinę i różne wspólnoty jest to nowe życie, które się rodzi. Dużym wyzwaniem także naszej diecezji jest duszpasterstwo dzieci, młodzieży, młodych, przygotowanie do sakramentu małżeństwa, a później towarzyszenie młodym małżeństwom – podkreślił ordynariusz tarnowski. 

>>> Pielgrzymi zza krat. Jubileusz Więźniów jako znak miłosierdzia

Na spotkaniu z biskupem były także dzieci ze szkół i przedszkoli oraz z Dziewczęcej Służby Maryjnej. Opłatkiem z biskupem Andrzejem Jeżem podzieli się również młodzi. 

– Większa część członków Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży (KSM) to uczniowie szkół średnich. To nas także kształtuje do życia dorosłego. Podstawowym celem jest kształtowanie dojrzałych chrześcijan, a z tym wiąże się miłość, gotowość do małżeństwa oraz odpowiedzialność za świat, Polskę, chrześcijaństwo. Dziś często młodzi odkładają założenie rodziny, a kiedy rozmawia się o tym z członkami KSM-u, to mówią, że to jest ich największe marzenie, żeby założyć rodzinę, mieć kilkoro dzieci – powiedział prezes KSM-u Tomasz Kwiek.

W spotkaniu w Kurii Diecezjalnej w Tarnowie licznie uczestniczyli przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń katolickich z diecezji tarnowskiej. Wcześniej odbyło się świąteczne spotkanie dla osób konsekrowanych.

Google News
Bądź na bieżąco z Misyjne.pl!

Obserwuj misyjne.pl w Google News. Dodaj nas do ulubionych, aby nie przegapić najważniejszych treści z kraju i ze świata.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze