Bp Kamiński: Jedność małżeństwa to sprawa fundamentalna

3 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Jedność małżeństwa to sprawa fundamentalna. Jej brak najmocniej dotyka dzieci i młodzież – podkreślił bp Romuald Kamiński. Ponad 13 tys. osób z całej Polski wzięło udział w uroczystościach odpustowych w sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Loretto koło Wyszkowa.

Centralnym punktem była msza św. pod przewodnictwem biskupa warszawsko-praskiego w czasie której poświęcono nowo wybudowaną świątynię w stylu neoromańskim. W czasie liturgii dziękowano za 90-lecie istnienia założonego przez bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego Loretto i 30-lecie pierwszej pielgrzymki do tego miejsca.

– Uwielbiajmy Boga z głębi naszych serc za łaskę otwarcia nowej świątyni w czasie gdy wiele społeczności bogatych, znudzonych, ale nade wszystko zagubionych, zamyka świątynie. Niech radość pobudzi nas do jeszcze większej odpowiedzialności za zagubionych – zaapelował w homilii biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński.

Nawiązując do Listu Apostolskiego Benedykta XVI „Porta Fidei wskazał na Maryję jako na najpewniejszą przewodniczkę na drodze wiary, która uczy całkowitego przylgnięcia do Boga.

Podkreślił, że Jezus i Jego Ewangelia powinny być wszystkim dla każdego ochrzczonego. Nawiązał również do problemów współczesnych małżeństw i rodzin. Podkreślił, że jedność małżeństwa to dziś sprawa fundamentalna. – Jedność w wierze i miłość przekłada się bowiem na wszelkiego rodzaju pomyślność rodziny. Dotyczy to bliskości ze sobą wszystkich członków, oraz współodpowiedzialność za tworzenie dobrej atmosfery i rozwój całej wspólnoty – stwierdził bp Kamiński.

– Ilu rodziców ma wystarczająco czasu i usposobienia, aby wysłuchać swoich pociech, zrozumieć je, zaradzić w porę potrzebom, rozradować się sukcesem – pytał biskup warszawsko-praski. Ostrzegł, że wszystkie doczesne sukcesy rodziców czy opiekunów, przy jednoczesnej porażce najmłodszych, są jedynie ułudą.

Przypomniał również o wartości świętowania niedzieli. – Nasza siła i powodzenie zależą od tego, jak czerpiemy z życiodajnego źródła Eucharystii. Ratujmy siebie i innych – zaapelował bp Kamiński zachęcając do przyjmowania Ciała i Krwi Zbawiciela.

W czasie liturgii biskup poświęcił nowo wybudowaną świątynię oraz ołtarz na którym po raz pierwszy celebrowana była Eucharystia.

W uroczystościach wzięli udział pielgrzymi z kilku diecezji. Najliczniejsze było grono z diecezji warszawsko-praskiej, archidiecezji warszawskiej, drohiczyńskiej, siedleckiej i płockiej. Nie zabrakło także pątników z archidiecezji gdańskiej. Niektórzy przybyli pieszo jak licząca ponad sto osób pielgrzymka z Drohiczyna, która już po raz trzeci wędrowała pieszo do Pani Loretańskiej.

Teren pod dzisiejsze sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Loretto koło Wyszkowa zakupił w roku 1928 bł. Ks. Ignacy Kłopotowski. 7 września 1928 roku poświęcił on grotę z figurą Matki Bożej Niepokalanej, która stoi do dziś.

Rokrocznie w uroczystościach odpustowych w sanktuarium bierze udział kilkanaście tysięcy osób.

– Większość pielgrzymów przybywa do Maryi prosząc o potrzebne łaski dla swoich małżeństw i rodzin. Wielu wyprosiło tu dar macierzyństwa i ojcostwa. Najbardziej wymownym tego świadectwem są chrzty ich dzieci, które bardzo często odbywają się w naszym sanktuarium – powiedziała KAI Matka Aniceta Borowska Przełożona Generalna Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Loretańskiej.

Zgromadzenie liczy obecnie ponad 221 sióstr. Posługują w Polsce, Rumunii, Rosji, na Ukrainie, w Szwajcarii, Stanach Zjednoczonych i we Włoszech.

Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze