Bp Kamiński: niech każdy, kto usłyszy głos powołania, odważnie na nie odpowie
Niech każdy, kto usłyszy w sercu głos powołania, odważnie na nie odpowie; nie można także tłumić powołania w sercu swoich bliskich – mówił ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej bp Romuald Kamiński podczas piątkowej mszy św. z okazji Światowego Dnia Życia Konsekrowanego.
Dzień ten Kościół katolicki obchodzi w piątek, w święto Ofiarowania Pańskiego. We mszy św. z tej okazji pod przewodnictwem ordynariusza diecezji warszawsko-praskiej w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana w Warszawie wzięły udział osoby konsekrowane, które odnowiły śluby zakonne: czystości, posłuszeństwa i ubóstwa. Podczas mszy św. zbierane były datki na rzecz zakonów klauzurowych.
Nawiązując w homilii do tegorocznego hasła – „Życie konsekrowane w Kościele i dla Kościoła” – bp Kamiński zaznaczył, że łączy się ono z hasłem tegorocznego roku duszpasterskiego „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”.
Przypomniał najważniejsze dla Kościoła w Polsce wydarzenia minionych dwóch lat: Światowe Dni Młodzieży, jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski, 100. rocznicę objawień Matki Bożej w Fatimie, 300. rocznicę koronacji wizerunku Matki Bożej Jasnogórskiej i 140. rocznicę objawień w Gietrzwałdzie.
„Każde z tych wydarzeń przechodzi co prawda do historii, ale ich zawartość duchowa wciąż jest do wykorzystania, ma bowiem bardzo dynamiczny charakter i pozwala otwierać na lata i na wieki nowe perspektywy rozwoju tej cząstki owczarni Chrystusowej, w której znajdzie swoje miejsce kapłan, brat zakonny, siostra klauzurowa i czynna, członkowie różnych instytutów, siostry habitowe i bezhabitowe, dziewice i wdowy konsekrowane. Bogactwo Kościoła jest wielkie” – podkreślił bp Kamiński.
Zaznaczył, że przychodzą nowe wyzwania i zadania dla Kościoła, takie jak 25-lecie diecezji warszawsko-praskiej, trwająca peregrynacja obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w diecezji a także 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Zdaniem bp Kamińskiego, wydarzenia te są okazją, by osoby konsekrowane „ubogacały swoje powołanie”. „Zachęcam w tym momencie do krótkiej refleksji nad takim tematem: osoby konsekrowane w dziejach ochrzczonego narodu. Historia pokazuje, jak ważne były w naszej polskiej historii osoby konsekrowane. Były, są i będą” – ocenił hierarcha.
Dodał, że współcześnie osoby konsekrowane, które wyjechały na misje, są „ambasadorami Polski w świecie”. „Gdybyśmy mogli – mam na myśli osoby konsekrowane żyjące w Polsce i te, które stąd wyjechały na służbę do innych krajów – zsumować choćby jednodniowy ich dar w postaci modlitwy, pracy, cierpienia, świadectwa, to byłby to niezwykle cenny dar. I odwrotnie, gdybyśmy z naszej codzienności wyjęli ten wkład osób życia konsekrowanego, w jednym momencie doświadczylibyśmy ogromnego zubożenia tej codzienności” – podkreślił.
W ocenie bp. Kamińskiego, wszyscy wierni są powołani do tego, by wspierać osoby konsekrowane, czego wyrazem jest modlitwa o powołania do tego stanu. „Osoby życia konsekrowanego są owocem żywej wiary, gorącej modlitwy i świadectwa chrześcijańskiego w rodzinach, w parafiach i we wszystkich innych wspólnotach Kościoła. Możemy powiedzieć: to się nie bierze z niczego” – podkreślił.
Wyjaśnił, że życie konsekrowane nie jest łatwe, ale trudy wynagradza „świadomość, że można towarzyszyć Jezusowi w jego powołaniu”. „Zatem niech każdy, kto usłyszy w swoim sercu głos powołania, odważnie na nie odpowie. Nie można także tłumić głosu powołania w sercu swoich bliskich” – zaznaczył hierarcha. Dodał, że także dziś sprzeciw rodziny czy otoczenia wobec decyzji o wyborze drogi życia konsekrowanego nie jest rzadkością. „Nie zawsze umiemy docenić Boży dar, jakim są powołani do życia konsekrowanego” – zaznaczył.
Bp Kamiński podkreślił, że w Święto Ofiarowania Pańskiego wierni przychodzą do kościołów z zapalonymi gromnicami. Przypomniał, że dawniej zapalone gromnice, ustawione w oknach w czasie burzy, towarzyszyły modlitwie o ochronę domu przed uderzeniem pioruna. „Myślę, że także dzisiaj takie spojrzenie jest nam potrzebne. Sama technika nie zabezpieczy nas przed wszystkim” – ocenił bp Kamiński.
W piątek życzenia osobom konsekrowanym złożył na Twitterze prymas Polski abp Wojciech Polak. „W Dniu Życia Konsekrowanego uwielbiamy Boga za bogactwo charyzmatów, jakie wzbudza w Kościele, a Siostrom i Braciom konsekrowanym dziękując za ich życie, posługę i świadectwo braterskiej miłości, za papieżem Franciszkiem życzę, aby mieli korzenie w ziemi i serca w niebie” – napisał prymas Polski.
Światowy Dzień Życia Konsekrowanego ustanowił papież Jan Paweł II w 1997 r. Obecnie w Polsce żyje ok. 33 tys. osób konsekrowanych, w tym 12 tys. zakonników, prawie 20 tys. sióstr zakonnych oraz prawie tysiąc osób, które wybrały indywidualne życie konsekrowane poza klasztorem w ramach tzw. instytutów życia konsekrowanego.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |