Bp Kaszak do policjantów: „służba” to praca z poświęceniem
„Służba” to znaczy praca z poświęceniem, a to wymaga wyrzeczeń – mówił do policjantów bp Grzegorz Kaszak. Mszą świętą w sosnowieckiej katedrze w intencji policjantów: poległych, zmarłych i żywych rozpoczęły się centralne obchody 103-rocznicy powstania polskiej policji oraz 100-lecia polskiej policji na Śląsku.
W obchodach wzięli udział m.in. gen. insp. Jarosław Szymczyk, Komendant Główny Policji, Michał Wójcik, członek Rady Ministrów, Jacek Osuch, sekretarz stanu w ministerstwie Sportu i Turystyki, Bogdan Święczkowski, sędzia Trybunału Konstytucyjnego, Robert Magdziarz, wicewojewoda śląski, Jeremiasz Świerzawski, zastępca prezydenta miasta Sosnowiec. Obecni byli także przedstawiciele Centralnego Biura Śledczego, Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości oraz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
Miłosierdzie i uniżenie
W homilii bp Grzegorz Kaszak mówił o geście Chrystusa z ostatniej wieczerzy, który umył nogi swoim uczniom. Był to nie tylko gest miłosierdzia, ale i uniżenia. Dał w ten sposób przykład tego, czym jest służba.
– Ten najlepszy pedagog, jakiego miała ludzkość – Jezus Chrystus – dał przykład. Pedagog, dlatego że pokazywał cele, towarzyszył, ale jednocześnie też – mówił i ukazywał metody i sposoby osiągnięcia tego celu. Celem człowieka jest niebo, miejsce szczęścia. Pan Jezus pragnie także naszego szczęścia na ziemi – mówił bp Kaszak.
>>> Komendant Główny Policji: gdyby to ode mnie zależało, wprowadziłbym zasadę zero promili
Jak dodał biskup, aby osiągnąć ten cel trzeba służyć drugiemu człowiekowi.
– Zauważcie, że o was również się mówi, że wy „służycie”. „Służba” to znaczy praca z poświęceniem, a to wymaga wyrzeczeń. Wyrzekam się po to, by innym było lepiej, dla ich dobra. I Pan Jezus uczy nas, wiedząc ta służba nie jest łatwa, a nawet czasami niewdzięczna – powiedział sosnowiecki ordynariusz.
Jak zauważył, wszyscy potrzebujemy przykładu, który nas pociągnie i zachęci do działania.
– Jesteście postawieni na piedestale. W kościele byśmy powiedzieli „na świeczniku” naszego społeczeństwa. Ludzie na was patrzą, a to może być nie raz dokuczliwe – podsumował biskup.
Wspomniał również o policjantach 7. kompanii rezerwy z Jaworzna, którzy w sierpniu 1939 zostali przerzuceni na polsko-niemiecką granicę na Śląsku oraz 2000 policjantów, którzy zginęli w czasie kampanii wrześniowej, 12 000 wziętych do niewoli oraz zamordowanych w ramach zbrodni katyńskiej. Ordynariusz zaznaczył, że w trudnych czasach trzeba przywoływać bohaterów i stawiać ich za przykład przed oczy młodego policjanta. Dodał również, że taki przykład pociąga.
Trzeba przekraczać siebie
Bp Kaszak mówił również o tym, że służba nakazuje walczyć z własnymi słabościami, uczy przekraczać siebie oraz znosić trud i poświęcenie. Homilię zakończył słowami uznania i przekonaniem o Bożej pomocy do wypełnienia słów roty ślubowania policjanta.
– Gdy tylko zapadła ta decyzja, że centralne obchody święta policji rozpoczną się w Katowicach, to ja nie miałem wątpliwości, że musimy je rozpocząć w sposób uroczysty i w miejscu niezwykłym – dziękował gen. insp. dr Jarosław Szymczyk, Komendant Główny Policji. – Bardzo proszę Księdza Biskupa i Księży Kapelanów, abyście nie ustawali w tej modlitwie za nami, abyśmy mogli nadal mogli nadal jak najpiękniej i jak najbardziej efektywnie służyć naszym obywatelom.
Następnie przy katedrze odbyła się uroczysta zmiana warty pod pomnikiem pamięci funkcjonariuszy służb mundurowych, urzędników państwowych i samorządowych, którzy poswięclili swoje życie w służbie Bogu i niepodległej Ojczyźnie i społeczeństwu.
Upamiętnienie powstańców
W czasie apelu upamiętniającego funkcjonariuszy policji województwa śląskiego przemówił nadinsp. Roman Rabsztyn, Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach.
– Tak naprawdę na samym początku w szeregi śląskiej policji wstąpili powstańcy. Oni byli zaprawieni w bojach, doświadczeni i wiedzieli co trzeba robić. A wśród tych powstańców śląskich bardzo wielu z nich pochodziło z tej ziemi – mówił o sosnowieckiej ziemi nadinsp. Roman Rabsztyn.
Następnie głos zabrał Robert Magdziarz, wicewojewoda śląski. Nastąpiło się również złożenie wieńców pod pomnikiem przez oficjalne delegacje.
>>> 10 przykazań, które mogą uratować ci życie. Czy znasz Dekalog Kierowcy?
Sosnowiecka katedra w swoim wnętrzu zawiera unikalną polichromię autorstwa Włodzimierza Tetmajera i Henryka Uziębły. To nie tylko sceny z Ewangelii i wizerunki świętych, ale także historia Polski. W całej świątyni obecne są stylizowane symbole Ducha Świętego, podobne w swojej formie do godła państwa Polskiego – Orła Białego.
Przy katedrze znajduje się także pomnik poświęcony „Funkcjonariuszom służb mundurowych, urzędnikom państwowym i samorządowym, którzy poświęcili swoje życie w służbie Bogu, niepodległej ojczyźnie i społeczeństwu” poświęcony i odsłonięty w święto Niepodległości w 2018 roku – w setną rocznicę odrodzenia państwa polskiego.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |