fot. PAP/Wojtek Jargiło

Bp Krzysztof Nitkiewicz: postępująca laicyzacja wynika nie tylko ze skandali

Postępująca laicyzacja wynika nie tylko ze skandali ale może jeszcze bardziej z konsumpcyjnego stylu życia, z medialnej indoktrynacji czy wręcz z ateizujących zabiegów socjotechnicznych – wskazał bp Krzysztof Nitkiewicz 8 września w Janowie Lubelskim.

W sanktuarium Najświętszej Matki Bożej Łaskawej i Różańcowej odbył się doroczny odpust Maryjny połączony z dożynkami powiatowymi. Centralnym punktem uroczystości była Eucharystia, której przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Koncelebrowali ją ks. kan. Tomasz Lis, proboszcz parafii oraz kapłani, którzy przybyli wraz ze swoimi parafianami

We wspólnej modlitwie uczestniczyli parlamentarzyści, samorządowcy oraz wielotysięczna rzesza pielgrzymów. Na uroczystości przybyli wierni z dekanatu oraz starosta, burmistrz i delegacje gmin powiatu janowskiego z wójtami, by podziękować za tegoroczne plony i prosić o Boże błogosławieństwo.

Hierarcha podkreślał w kazaniu, że zebrane plony są darem od Boga, który nabrał kształtów przy współpracy człowieka. Rolę zwornika pomiędzy wymiarem Boskim i ludzkim pełniła modlitwa oraz nadzieja pokładana w Bożej Opatrzności.

– Zdarza się jednak, że obowiązki związane z pracą na polu, z prowadzeniem domu czy jakieś inne doraźne problemy, powodują osłabienie życia religijnego. Jeżdżąc po diecezji widzę czasami rolników pracujących na polu w dni świąteczne, inni zaniedbują uczestnictwo w niedzielnej Mszy św., bywa, że aprobują kaprys dziecka i wypisują je z lekcji religii. Wieś zmienia się podobnie jak miasto, choć trochę wolniej – mówił ordynariusz.

>>> Bp Nitkiewicz: rodzina jest podstawą życia religijnego i społecznego

Fot. pixabay

Zdaniem biskupa, w batalii przeciwko Bogu i człowiekowi, nie wystarczy sama pobożność albo przywiązanie do tradycji.

– One są piękne lecz mogą podzielić los ścierającego się złocenia. Co wtedy zostanie? Istota wiary tkwi w osobistej relacji z Chrystusem i tutaj Maryja jest dla nas najlepszą nauczycielką. Dlatego cieszę się moi drodzy, że przyszliście dzisiaj całymi rodzinami do janowskiego sanktuarium. Matko Boża Siewna, Matko dobrego początku, módl się za nami – podkreślał bp Krzysztof Nitkiewicz.

Po Eucharystii biskupa sandomierski poświecił wieńce dożynkowe i ziarno siewne oraz poprowadził procesję. Prezentacja wieńców dożynkowych z parafii i gmin odbyła się na placu przy sanktuarium.

Historia parafii Św. Jana Chrzciciela w Janowie Lubelskim sięga 1326 r. Obecny kościół murowany został zbudowany przez dominikanów w latach 1694-1724, którzy zostali sprowadzeni przez wojewodę sandomierskiego Jana Zamojskiego Sobiepana. Ofiarowany przez niego cudowny obraz Matki Bożej Łaskawej Różańcowej został oddany ich opiece. Parafia posiada akta parafialne od 1795 r.

Obraz Matki Bożej Łaskawej – Różańcowej został uznany przez komisję duchownych za cudowny, a orzeczenie tej komisji potwierdził biskup i oficjał lubelski Stanisław Rajmund Jezierski 8 grudnia 1762 r. Wizerunek janowski wpisany został na listę cudownych obrazów w Polsce i znalazł swoje miejsce w literaturze i opracowaniach. Obraz wykonany został w połowie XVII w.

Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Łaskawej i Różańcowej w Janowie Lubelskim w lutym br. zostało włączone w duchową więź (afiliowane) do Papieskiej Bazyliki Matki Bożej Większej (Santa Maria Maggiore)

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze