Fot. PAP/Waldemar Deska

Bp Krzysztof Zadarko: pielgrzymki na Jasną Górę przynoszą wiarę w to, że możemy być razem

– Piesze pielgrzymowanie na Jasną Górę ze względu na swoją skalę wciąż pozostaje światowym fenomenem – powiedział bp Krzysztof Zadarko, przewodniczący Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek KEP.

Podkreślił, że świadectwo pielgrzymów jest dziś Polsce potrzebne, bo przynosi wiarę w to, że możemy być razem. Bp Zadarko powitał także pątników z diec. koszalińsko-kołobrzeskiej, w której posługuje. Bp Zadarko zwrócił uwagę, że przez długie lata, nawet wieki, pielgrzymka była traktowana w polskim duszpasterstwie w parafii czy diecezji jako coś bardzo ważnego. Jego zdaniem podtrzymywała ona ducha polskości i katolicyzmu. Była nieformalnym czynnikiem integracji społecznej, narodowościowej czy kulturowej.

>>> Jasna Góra: wizerunek Matki Bożej Jasnogórskiej trafi do Zambii

Fenomen pielgrzymek na Jasną Górę

– Przez długi czas ten symboliczny związek katolika i Polaka realizował się tutaj na pielgrzymkach i na samej Jasnej Górze – zauważył. Zwrócił też uwagę na fenomen dokonujących się tu cudów.

– One się dzieją w sercach pojedynczych pielgrzymów, ale też w wymiarze szerszym, narodowym, społecznym. Jak „miasto położne na górze” to miejsce przyciąga nawet najbardziej sceptycznych. Wszyscy, którzy tu docierają i opowiadają potem o pielgrzymce, mówią o jakimś niesamowitym przeżyciu duchowym, to „robi swoje” i aż prosi o odwagę dawania świadectwa – mówił bp Zadarko.

Bp Zadarko dziękował jasnogórskim pielgrzymom za ich odwagę w podjęciu decyzji o wyruszeniu w drogę i za modlitwę.

– Dziękuje pątnikom za ich świadectwo, które jest dzisiaj w Polsce bardzo ważne, bo potrzebujemy czegoś pozytywnego, jednoczącego wobec skłócenia i napięcia społecznego. Pielgrzymka przynosi wiarę w to, że możemy być razem, i za to dziękowałem i prosiłem, by ten duch nie zniknął w tych, którzy przyszli na Jasną Górę – podkreślał przewodniczący Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek KEP.

Nawiązując do tematu tegorocznych rekolekcji w drodze jakim był Kościół, jego rozumienie zauważył, że to ważne, że w pielgrzymim trudzie został on „przemodlony, przemyślany, przeżyty”, aby wierni mieli później odwagę w Kościele trwać, czerpać z niego, to co najbardziej potrzebują, czyli siły duchowej. Zachęcał do dawania świadectwa o swoim życiu w Kościele, miłości do niego.

Na Jasnej Górze trwa tzw. szczyt pielgrzymkowy przed uroczystością Wniebowzięcia Najśw. Maryi Panny. Dziś i jutro wejścia pieszych, rowerowych i biegowych pątników od wczesnych godzin rannych.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze