Zdjęcie poglądowe fot. PAP/Darek Delmanowicz

Łotwa: trwa pielgrzymka do bazyliki w Agłonie, nazywanej przez Polaków „łotewską Częstochową”

Pierwsi pielgrzymi wyruszyli w piątek w drogę do sanktuarium maryjnego zwanego przez Polaków „łotewską Częstochową”, w Agłonie na południowym wschodzie Łotwy. Co roku do tej miejscowości w Łatgalii przybywają tysiące wiernych i turystów.

W leżącej kilkadziesiąt kilometrów od Dyneburga (łot. Daugavpils) Agłonie mieści się bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, która jest nie tylko największym i najważniejszym sanktuarium katolickim na Łotwie, ale też elementem wspólnego, polsko-łotewskiego dziedzictwa kulturowego – powiedziała PAP ambasador RP w Rydze Monika Michaliszyn.

>>> Najstarsza pielgrzymka wyruszająca ze stolicy na Jasną Górę

Świątynię ufundowała inflancka szlachcianka, Polka Justyna Szostowicka. „W czasach, kiedy te tereny wchodziły w skład Rzeczypospolitej, Agłona była najdalej wysuniętym na północ ośrodkiem kultu maryjnego w jej granicach. Można powiedzieć, że są to najdalej wysunięte ziemie katolickie” – kontynuowała rozmówczyni PAP.

Zdjęcie poglądowe Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Jak oceniła ambasador, sierpniowe uroczystości w Agłonie to jedno z najważniejszych wydarzeń w roku kalendarzowym na Łotwie. Nocą z 14 na 15 sierpnia odbywa się tam Droga Krzyżowa z pochodniami, zaś główne obchody przypadają na święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny 15 sierpnia. Homilię wygłasza wtedy arcybiskup Rygi – obecnie Zbigniew Stankiewicz. „To głos dotyczący i wiary, i zagadnień społecznych ważnych w danej chwili dla Łotyszy ” – podkreśliła ambasador RP.

W wydarzeniach w Agłonie uczestniczą wierni, w tym ci, którzy przybyli pieszo z całego kraju, a także najwyżsi rangą przedstawiciele władz łotewskich. W ubiegłych latach obecny był tam np. ówczesny prezydent Egils Levits. Uroczystości w Agłonie mają więc nie tylko wymiar religijny, ale też narodowy, patriotyczny – wskazała ambasador.

>>> Jasna Góra: „Rekordzistka w kilometrach” – Pielgrzymka Kaszubska dotarła do celu

W bazylice, nazywanej przez polską społeczność „łotewską Częstochową”, znajduje się obraz Matki Boskiej Agłońskiej, do którego pielgrzymowało i nadal pielgrzymuje wielu katolików. „Tak jak Polacy pielgrzymują do cudownego obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, tutejsi katolicy podróżują do Matki Boskiej Agłońskiej”; każdego roku do Agłony przybywa ok. 300 tysięcy wiernych, w tym goście z Polski – zaznaczyła Monika Michaliszyn.

Sanktuarium odwiedzane jest też ze względu na walory turystyczne; przyjeżdżają tam osoby zainteresowane dziedzictwem kulturowym i zabytkami historycznymi.

W 1993 roku do tej miejscowości w Łatgalii przybył papież Jan Paweł II. Jak relacjonowała wtedy Polska Agencja Prasowa, msza odprawiona przez Ojca Świętego zgromadziła wielotysięczne rzesze wiernych i pielgrzymów, którzy przyjechali nie tylko z całej Łotwy, lecz także z Białorusi, Estonii i Rosji. 25 lat później w podróż śladami św. Jana Pawła II po krajach bałtyckich udał się papież Franciszek.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze