Bp Lepa: Maryja jest szkaplerzem dla Polski

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

– Maryja była i jest najważniejszym szkaplerzem w historii naszego narodu. Szkaplerzem, który uratował nas od wielu nieszczęść – powiedział bp Adam Lepa, podczas uroczystość Matki Bożej z Góry Karmel.

Co roku 16 lipca czciciele szkaplerza świętego pielgrzymują do niewielkiego kościółka przy klasztorze ss. Karmelitanek Bosych w Łodzi, aby tam wziąć udział w uroczystościach odpustowych.

Zwracając się do zebranych w świątyni czcicieli Matki Bożej Szkaplerznej, duchowny wskazał na wyjątkowość Polski jako państwa, które w odróżnieniu od innych jest otoczone szczególną opieką Maryi.

– Jesteśmy najbezpieczniejszym krajem w Europie. Najbezpieczniejszym! To nie tylko zasługa ludzi, ale zasługa Tej, która czuwa jako Szkaplerzna. Bo Ona ma takie zadanie! Bo w naszej Ojczyźnie otrzymuje szczególne wyrazy kultu, a przede wszystkim dziękczynienia. Dobrze byłoby dzisiaj przez moment pomyśleć o tym, jak wiele zawdzięczamy Tej, którą nazywamy Matką Bożą z Góry Karmel, albo inaczej Szkaplerzną – zauważył kapłan.

Biskup dodał że wiele osób zapisało się do noszenia szkaplerza, co jest wyrazem zaufania do Maryi. – Wiemy doskonale, że Ona jest najbliżej nas wszystkich, że Ona najbardziej nas kocha. Jednocześnie musimy dziękować, za to, że zechciała przyjąć tę niezwykłą misję, by być Królową Polski i opiekować się nami – zaakcentował.

Wskazując na Maryję, celebrans zachęcił do naśladowania Jej w zachwycie sprawami Bożymi. – Ona potrafiła być wdzięczna. Dlatego dawała wyraz swojego zachwytu. Należałoby dzisiaj pomyśleć o Tej, która była i jest strażniczką naszego narodu, tych wartości, których my pilnujemy! Zachwyt wyrażony w dziękczynieniu – tego powinniśmy się od Niej uczyć – podkreślił bp Lepa.

Przed błogosławieństwem biskup senior podziękował wszystkim zebranym za wspólną modlitwę, a w sposób szczególny Siostrom Karmelitankom Bosym, które od wielu lat, nieustannie modlą się w łódzkim karmelu za całą Łódź.

Po zakończeniu liturgii, przy ołtarzu Matki Bożej Szkaplerznej, każdy kto chciał, mógł wstąpić do bractwa szkaplerznego i przyjąć Szatę Maryi.

Siostry Karmelitanki Bose są obecne w Lodzi od 1928 roku. Zgromadzenie ma charyzmat kontemplacyjny tzn. zamknięty, stąd utrzymuje się z własnej pracy i ofiar składanych przez wiernych.

Bp Lepa: Maryja jest szkaplerzem dla Polski
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze