Fot. cathopic

Bp Libera do uczniów: noszony na piersi krzyż zobowiązuje do chrześcijańskiego życia

– Noszony na piersiach krzyż zobowiązuje do chrześcijańskiego życia, a sztandar uczy poczucia odpowiedzialności, godnej postawy i troski o dobre imię szkoły – powiedział bp Piotr Libera w Szkołach Katolickich w Płocku. W czasie Mszy św. inaugurującej nowy rok szkolny poświęcił sztandar szkoły.

W czasie Mszy św. w kaplicy pw. św. Stanisława Kostki bp Piotr Libera dokonał poświęcenia sztandaru Szkół Katolickich w Płocku. Zaznaczył, że jest to znak „wyjątkowy i szczególny”, symbol szkolnej wspólnoty, do której należą uczniowie, nauczyciele, rodzice, katecheci; symbol społeczności w której się wzrasta, uczy się żyć, kochać, przebaczać.

>>> Uwaga! Grozi nam wirus paraliżujący życie duchowe

Powiedział też, że symbole czy znaki, takie jak: krzyż Jezusa dla chrześcijanina, orzeł biały czy biało czerwona flaga dla Polaka, sztandar szkoły dla jej uczniów, nauczycieli, pracowników – są ważnym zobowiązaniem.

„Noszony na piersiach krzyż zobowiązuje do chrześcijańskiego życia, godło kraju wzywa do miłości ojczyzny, niezależnie do tego, gdzie się żyje i co robi, a sztandar uczy poczucia odpowiedzialności, godnej postawy i troski o dobre imię szkoły, zobowiązuje do życia według zasad wyznawanych przez patrona szkoły” – wymienił biskup płocki.

Fot. Bartkiewicz / Episkopat.pl

Zaznaczył też, że na sztandarze, który zostanie poświęcony, znajduje się postać św. Stanisława Kostkę oraz hasło „Bóg – honor – ojczyzna – nauka”. Te cztery słowa były wyjątkowo bliskie świętemu z Rostkowa. Na pierwszym miejscu w swoim życiu stawiał Pana Boga, kochał Ojczyznę, postępował szlachetnie – dlatego otworzył sobie bramy nieba i został włączony do grona świętych.

W programie inauguracji nowego roku szkolnego w Szkołach Katolickich w Płocku znalazło się też ślubowanie i ucałowanie sztandaru przez nowych uczniów, poświęcenie tornistrów „pierwszaków” oraz część artystyczna.

***

Szkoły Katolickie w Płocku mają ponad 100-letnią historię. W 1993 r. szkoły wpisano do rejestru niepublicznych szkół i placówek opiekuńczo-wychowawczych, prowadzonych przez Kuratorium Oświaty i Wychowania w Płocku. Zgodnie z reformą samorządową liceum stało się szkołą niepubliczną, prowadzoną przez Urząd Miasta Płocka.

>>> Bp Libera: modlitwa jest towarzyszeniem Bogu, który nie może być sam

Do 1998 r. siedzibą szkoły był gmach przy ul. Nowowiejskiego 2. We wrześniu 1998 r. liceum zostało przeniesione do Sikorza. W 1999 r., na skutek reformy edukacji, przy liceum pojawiło się Niepubliczne Gimnazjum Katolickie, a samo liceum stało się szkołą ponadgimnazjalną. Naturalną konsekwencją tego faktu stała się z czasem zmiana nazwy szkoły i jej charakteru: liceum, które od 1999 r. nosiło nazwę Niższe Seminarium Duchowne Liceum Ogólnokształcące, w roku 2009 przyjęło nazwę „Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. św. Stanisława Kostki” i stało się szkołą koedukacyjną.

fot. EPA/ANDREJ CUKIC

Zgodnie z decyzją biskupa płockiego Piotra Libery, siedzibą Szkół Katolickich od 1 września 2017 r. stał się ponownie gmach przy ul. Nowowiejskiego 2. Składają się na nie aktualnie: Katolicka Szkoła Podstawowa im. bł. abp. Antoniego J. Nowowiejskiego w i bł. bp. Leona Wetmańskiego (z oddziałami gimnazjalnymi) oraz Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. św. Stanisława Kostki („Stanislaum”). Znalazło się ono w tym roku w czołówce najlepszych liceów w Płocku pod względem wyników matur.

Dyrektorem obu szkół jest ks. dr Artur Janicki. Od nowego roku szkolnego Szkoły Katolickie w Płocku, czyli: Katolicka Szkoła Podstawowa i Katolickie Liceum Ogólnokształcące funkcjonują jako szkoły publiczne, ale organem prowadzącym pozostała diecezja płocka. W Szkole Podstawowej naukę rozpoczęło 110 uczniów, a w Liceum Ogólnokształcącym 90 uczniów. Natomiast w Bursie, która służy uczniom różnych szkół, mieszkają 32 osoby.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze