Fot. Bartkiewicz / Episkopat.pl

Bp Libera: Jan Paweł II pokazywał, jak wierzyć w trudnych czasach

3 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

„Spotkajmy się przed »oknem papieskim« i podziękujmy Bogu za tego wielkiego Świętego, który przed laty nawiedzał Mazowsze Płockie” – napisał biskup płocki Piotr Libera w zaproszeniu na uroczystość odsłonięcia mozaiki ze św. Janem Pawłem II, która odbędzie się 21 czerwca. Będzie to jedna z najważniejszych uroczystości w roku 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły – Jana Pawła II.

W swoim zaproszeniu bp Libera przypomniał, że sto lat temu, 20 czerwca 1920 r., Emilia i Karol Wojtyłowie przynieśli do kościoła parafialnego pw. Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach swego syna Karola Józefa, który przyjął chrzest w imię Trójcy Świętej i dostąpił łaski Bożego synostwa oraz wszedł do rodziny dzieci Bożych – Kościoła. 58 lat później człowiek ten został namiestnikiem Jezusa Chrystusa na ziemi i 264. następcą św. Piotra Apostoła, przyjmując imię Jan Paweł II.

>>> Królak: prymas Wyszyński i Jan Paweł II nie są wystarczająco dobrze obecni w polskim Kościele 

„W hołdzie wdzięczności za otrzymany sakrament Chrztu świętego kilkakrotnie w swym życiu ucałował chrzcielnicę w wadowickiej Farze. Być może niektórzy z Was pamiętają jeszcze ten wzruszający obraz z przekazów telewizyjnych, gdy Jan Paweł II klęczy i modli się przy chrzcielnicy, przy której »wszystko się dla niego zaczęło«” – zacytował hierarcha.

W roku w 100. rocznicy urodzin i 100. rocznicy przyjęcia sakramentu chrztu świętego przez św. Jana Pawła II, biskup zaprasza płocczan i diecezjan do tego, aby wyrazić Bogu wdzięczność za jego życie i pontyfikat. Wyrazem stałej pamięci i wdzięczności będzie udział w Eucharystii w katedrze płockiej, w niedzielę 21 czerwca 2020 r., o godzinie. 11.30. Będzie jej przewodniczył i homilię wygłosi kardynał Stanisław Dziwisz, wieloletni sekretarz, a także świadek życia św. papieża Polaka. Następnie wszyscy przejdą pod dom biskupi, gdzie odbędzie się pobłogosławienie mozaiki z wizerunkiem Ojca Świętego, upamiętniającej jego pielgrzymkę do Płocka i diecezji płockiej, w dniach 7 i 8 czerwca 1991 r.

fot. pixabay

„Mam nadzieję, że mimo wciąż trwającego stanu epidemii i konieczności zachowania niezbędnych zasad ochrony, nie zabraknie podczas tej uroczystości osób, dla których Święty Papież – wierny świadek Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, był i jest autorytetem i wzorem, który pokazuje nam, jak wierzyć w trudnych czasach i jak tę wiarę przekazywać innym” – podkreśla bp Libera.

Zaprasza księży z instytucji centralnych, seminarium, z Płocka, dziekanów wszystkich dekanatów diecezji, osoby życia konsekrowanego i wiernych świeckich oraz Rycerzy św. Jana Pawła II.

>>> Franciszek stąpa po gruncie, który przygotował Jan Paweł II. Rozmowa Marcina Wrzosa OMI z Hanną Suchocką [MISYJNE DROGI]

„Św. Jan Paweł II, gdy w 1991 roku żegnał się z Płockiem powiedział: «A jeszcze cieszę się, żeśmy się tak serdecznie mogli spotkać». Spotkajmy się więc serdecznie najpierw w katedrze, a potem przed «oknem papieskim» i podziękujemy Bogu bogatemu w miłosierdzie za tego chrześcijanina, kapłana, biskupa, kardynała i wielkiego Świętego, który przed laty nawiedzał Mazowsze Płockie, błogosławiąc naszej diecezji i jej mieszkańcom” – zachęcał kapłan. Zaproszenie bp. Piotra Libery jest dziś czytane w kościołach w czasie mszy św.

>>> Modlitwa Jana Pawła II do Ducha Świętego 

Jan Paweł II pielgrzymował do Płocka w dniach 7-8 czerwca 1991 r., pod hasłem „Bogu dziękujcie, Ducha nie gaście”. W programie była Eucharystia na placu w sąsiedztwie stadionu „Wisły” (dziś – plac Celebry), modlitwa przy pomniku bł. abp. Antoniego J. Nowowiejskiego, spotkanie z osadzonymi w zakładzie karnym, nabożeństwo czerwcowe w bazylice katedralnej, podczas którego zakończono 42. synod diecezjalny. Papież przemówił też do zebranych z okien domu biskupiego przy placu Narutowicza 10 w Płocku. To ostatnie wydarzenie zostało niedawno upamiętnione poprzez umieszczenie na domu mozaiki z wizerunkiem św. Jana Pawła II. Jej oficjalne odsłonięcie nastąpi 21 czerwca.

Zobacz także
Wasze komentarze