Zdjęcie poglądowe. Fot. cathopic.com

Bp Libera: trzeba słuchać Kościoła jak matki, a dopiero potem przemawiać i nauczać

– Świątynia katedralna jest miejscem serdecznym. W nim trzeba się modlić i słuchać Kościoła jak matki, a dopiero potem przemawiać i nauczać – powiedział bp Piotr Libera 8 listopada w katedrze płockiej. Przewodniczył Mszy św. z udziałem spowiedników z katedry i Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku. Tego dnia bazylika katedralna świętowała także 876. rocznicę swojego poświęcenia.

W 876. rocznicę poświęcenia bazyliki katedralnej przez bp. Aleksandra z Malonne i 117. rocznicę jej ponownego poświęcenia przez bp. Jerzego Szembeka, bp Piotr Libera przypomniał, że świątynia ta jest matką dla wszystkich kościołów diecezji. Można o niej powiedzieć, że jest to kościół „serdeczny”.

>>> Dlaczego papież nie pogratulował zwycięstwa Joe Bidenowi?

Bp Libera podkreślił, że świątynia katedralna jest takim serdecznym miejscem także dla niego – to w niej miały miejsce jego „zaślubiny z Kościołem Płockim”. – To pierwsze miejsce nauczania i kierowania Kościołem diecezjalnym. Trzeba jednak pamiętać o tym, że wpierw trzeba zamilknąć i słuchać Słowa Bożego, modlić i słuchać Kościoła jak matki, a dopiero potem przemawiać i nauczać – mówił.

Zaznaczył, że katedra jest „kościołem serdecznym” także dla całego płockiego prezbiterium: to w niej niemal wszyscy otrzymali święcenia, wypowiedzieli młodzieńcze i świeże wiarą słowa „Chcę, chcę z Bożą pomocą”, z bojaźnią upadli na posadzkę prezbiterium, aby błagać wszystkich świętych o moc z wysoka, tu odprawili swą pierwszą Mszę świętą.

Bp Piotr Libera, fot. episkopat.pl

„Ta katedra jest także kościołem «serdecznym» dla każdego z was, bo przecież nie tylko parafianie od św. Zygmunta przychodzą tu się modlić, ale wierni z różnych części Płocka i diecezji. Proszę Pana, aby wszyscy, którzy wchodzą do tego miejsca jako turyści czy przy okazji różnych uroczystości, wychodzili stąd natchnieni pięknem tej świątyni, która jest matką” – zapewnił biskup płocki.

Odwołał się też do Ewangelii o dziesięciu pannach: pięciu mądrych i pięciu głupich. Św. Hieronim napisał, że „panny to pięć zmysłów”, władz otrzymanych od Boga, potrzebnych do życia. Do nich należy jednak dodać pięć zmysłów duchowych, które pozwalają doświadczyć Boga – „zdobyć Ducha Świętego”.

>>> Michał Jóźwiak: bardzo uparcie podążamy irlandzką drogą

„Niech Duch Święty poruszy serca i kamienie. Niech rozwija w nas pięć zmysłów duchowych, aby ta świątynia była zawsze żywa i serdeczna dla młodych i starszych, dla licznych i świętych powołań, na miarę czasów i wyzwań, które idą. Abyśmy tu przychodzili, aby czerpać Mądrość prawdziwą i pozwolili się porwać na nowo duchowemu pięknu Matki Kościoła i miłości Chrystusa” – życzył bp Libera uczestnikom Mszy św.

W Mszy św. uczestniczyli księża spowiednicy, pełniący stały dyżur w konfesjonałach w katedrze i Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku, gdzie w ciągu dnia można adorować Najświętszy Sakrament. Jednym ze spowiedników jest bp Piotr Libera.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze