Bp Libera: widzialny świat posiada niewidzialne wartości
Biskup płocki Piotr Libera przewodniczył 8 października Eucharystii w płockiej katedrze, inaugurującej rok akademicki 2017/2018 w diecezji płockiej. „Czy można sobie wyobrazić widzialny świat bez niewidzialnych wartości, a życie bez etosu, bez miłości, nadziei i wiary?” – pytał jej uczestników.
W Eucharystii udział wzięli rektorzy uczelni wyższych z terenu diecezji, pracownicy naukowi uczelni i studenci. Bp Libera w homilii zachęcił do patrzenia na świat i życie jak daną przez Boga winnicę: uporządkowaną, ogrodzoną, nawodnioną, bo nie można rozpatrywać świata i życia tylko w perspektywie bezdusznej materii, przypadku i chaosu. Wielu tak żyje i naucza, jednak „nie jest to rozsądne i prawdziwe”.
„Czy wolno w świecie widzieć same tylko zimne, międzygwiezdne przestrzenie, a w życiu tylko chemię i geny? Czy wolno sprowadzić sonatę do rezonansu strun – zwierzęcych jelit i drewnianego pudła skrzypiec, a nokturn Chopina do siły uderzenia w odpowiedni klawisz fortepianu? Czy można sobie wyobrazić widzialny świat bez niewidzialnych wartości, a życie bez etosu, bez miłości, nadziei i wiary? Bez miłości Bożej, bez Jego miłosierdzia i przykazań, bez świętości jako najwyższej wartości? Owszem, można!” – ubolewał bp Libera.
Zauważył, że Chrystus w niedzielnej Ewangelii mówi o bolesnym buncie człowieka przeciw Bogu i Jego winnicy, danej mu przez Boga nie na własność, ale w dzierżawę. Wielu ludziom zdaje się, że są absolutnymi właścicielami czegokolwiek na tym świecie, ale „jest to zakłamanie prawdy o świecie i życiu”.
„Nie jesteśmy właścicielami planety, na której żyjemy, lecz dzierżawcami! Nie jesteśmy twórcami panujących w naturze, w życiu praw, lecz tylko ich interpretatorami i wykonawcami! Jakże jednak często chce się usunąć prawowitego Właściciela świata, życia, czasu, prawdy! Efektem tego jest bolesny proces degradacji człowieka, małżeństwa, rodziny; degradacji poczucia odpowiedzialności i piękna” – mówił hierarcha.
Życzył też ludziom nauki na północnym Mazowszu, aby nauczyli się bezinteresowności w służbie prawdzie oraz wolności, która zasadza się w tej służbie „a nie w pysze, szukaniu sławy, kariery czy korzyści materialnych”.
Biskup przypomniał też, że tego dnia obchodzony jest Dzień Papieski pod hasłem: „Idźmy naprzód z nadzieją”. Przypomina on postać św. Jana Pawła II – „Świadka nadziei” (G. Weigel). Poprosił, aby wesprzeć tego dnia zbiórkę Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która pomaga materialnie i duchowo kilku tysiącom młodych ludzi.
W diecezjalnej inauguracji roku akademickiego w Płocku uczestniczyli rektorzy, prorektorzy, dziekani, pracownicy naukowi i studenci uczelni wyższych z diecezji płockiej m.in. z Płocka, Ciechanowa i Pułtuska, wraz z pocztami sztandarowymi, a także stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.
Po Mszy św. jej uczestnicy przeszli pod pomnik św. Jana Pawła II przy katedrze, gdzie bp Libera poprowadził okolicznościową modlitwę za wstawiennictwem św. Jana Pawła II. Następnie delegacje uczelni złożyły kwiaty pod pomnikiem. Na zakończenie zgromadzeni przy pomniku świętego zaśpiewali jego ulubioną pieśń „Barkę”.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |