fot. Pixabay

Bp Mazur: wszyscy jesteśmy misjonarzami

– Bez względu na wiek wszyscy jesteśmy misjonarzami – powiedział bp Jerzy Mazur SVD, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, zwracając się do uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjów, laureatów XVI ogólnopolskiego Konkursu „Mój szkolny kolega z misji”.

Dzieło Pomocy „Ad gentes” nagrodziło 145 laureatów Konkursu w kategoriach: literacka, plastyczna, muzyczna i charytatywna dla dzieci i młodzieży, i w kategorii scenariusz zajęć dla nauczycieli.

Konkurs „Mój szkolny kolega z Misji” jest to konkurs skierowany do uczniów w czterech kategoriach: literackiej, plastycznej, muzycznej i charytatywnej. Także nauczyciele i wychowawcy mogą uczestniczyć w Konkursie w kategorii scenariusz zajęć. W obecnej edycji Konkursu wzięło udział 123 szkoły podstawowe w grupie wiekowej I-III, 150 szkół w klasach IV-VI oraz 105 gimnazjów. W prowadzenie Konkursu zaangażowało się 1 486 nauczycieli, katechetów i wychowawców, aktywizując 5 328 uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjów.

Do warszawy przyjechali zwycięzcy konkursowych zmagań z całej Polski, nawet z tak odległych miejscowości jak Zakopane, Zamość, Gdynia i Augustów.

– Bardzo serdecznie dziękuję Wam za to, że wzięliście udział w Konkursie misyjnym, lepiej poznając rzeczywistość misyjną i angażując się w pomoc dla misjonarzy – zwrócił się do uczniów bp Mazur. Przywołując temat tegorocznego konkursu „Gdzie misjonarze, tam nadzieja”, opowiedział o warunkach pracy misjonarzy na różnych kontynentach, m.in. w jaki sposób budzą nadzieję w sercach dzieci i dorosłych. Ich głoszenie Ewangelii i miłość bliźniego wnoszą radość w serca tych, którym służą. Mówca stwierdził także, że znakami nadziei są uczestnicy Konkursu. Oni są naszą nadzieją na lepszą przyszłość.

– Dziękuję za zainteresowanie się misjami, a także za wytrwałość. Musieliście się napracować, by przygotować tak piękne prace. Wasz sukces jest również sukcesem dyrektorów szkół, nauczycieli, wychowawców, katechetów i rodziców. Od teraz Stadion Narodowy będzie się nam kojarzył z Waszym zwycięstwem – dodał.

Podczas uroczystej gali dyrektor Dzieła Pomocy „Ad Gentes” przekazał na ręce Matki generalnej Beaty Chwistek czek na 44 506 zł. Pieniądze te zostały zebrane w ramach kategorii charytatywnej i trafią do Katondwe, z przeznaczeniem na remont i wyposażenie przedszkola przy szpitalu, które prowadzą siostry służebniczki NMP.

Podczas uroczystości zostały odczytane słowa gratulacji i pozdrowień Księdza Prymasa Wojciecha Polaka, bp. Artura Mizińskiego, sekretarza KEP oraz ministra Adama Kwiatkowskiego z kancelarii prezydenta RP, która w ubiegłym roku gościła w Pałacu prezydenckim laureatów.

W gronie znakomitych gości znalazł się p. Jan Badowski i p. Anna Malinowska, przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych, o. dr Kazimierz Szymczycha SVD, sekretarz Komisji Episkopatu Polski ds. Misji oraz ks. kan. Jan Fecko, dyrektor Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie.

Ks. dyrektor Zbigniew Sobolewski podziękował przedstawicielom ministerstwa spraw zagranicznych za współpracę, dzięki której Dzieło Pomocy „Ad Gentes” mogło w ubiegłym roku wykończyć i wyposażyć szkołę dla 700 uczniów w Segerea w Dar es-Salaam, a w tym oku buduje w ramach pomocy rozwojowej szkołę zawodową dla 200 uczniów.

Laureaci otrzymali cenne nagrody rzeczowe i książkowe ufundowane między innymi przez Wydawnictwo „Jedność” z Kielc oraz Wydawnictwo „Bernardinum” z Pelplina.

Na zakończenie pierwszej części spotkania laureatów bp Jerzy Mazur udzielił specjalnego błogosławieństwa w jednym z języków afrykańskich. Zaprosił wszystkich do Ełku, na I Diecezjalny Kongres Misyjny, który odbędzie się w Dniu Dziecka. Uczestnicy zostali podzieleni na grupy, które udały się na zwiedzanie pomieszczeń i płyty Stadionu Narodowego.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze