Bp Mendyk: tylko dobro jest warte życia. Dobra jest w świecie więcej
– Zło nie może zdominować naszego duchowego horyzontu. Tylko dobro jest warte życia, zło jest niczym. Dobra jest w świecie więcej – mówił bp Marek Mendyk. Biskup świdnicki 30 stycznia przewodniczył wieczornej uroczystej Mszy św. z okazji rocznicy poświęcenia kościoła katedralnego.
– Kościół zawsze pozostaje Kościołem, chcianym i założonym przez Chrystusa. Słabym, grzesznym grzesznością jego członków; ale też świętym, bo mającym źródło w Bogu samym. To nie ludzie wymyślili Kościół i nie oni go zakładali. I nie my daliśmy się ukrzyżować również za jego, Kościoła, grzechy. Uczynił to Jezus Chrystus – bo to jest Kościół Jezusa Chrystusa. Kościół jest naszą współczesnością z Jezusem – innej nie ma – mówił ordynariusz świdnicki.
>>>Kościół w rzeczywistości publicznej – podstawowe zasady [OPRACOWANIE]
Kościół to wspólnota modlitwy
Biskup podkreślił, że Kościół jest wspólnotą trwającą na modlitwie. Dodał, że nie ci zmieniają rzeczywistość Kościoła, którzy stoją pod krzyżem i debatują, ale ci, którzy dają się razem z Jezusem przybić do Krzyża.
Biskup zacytował również wypowiedź abp. Fultona Sheena o Kościele: „To moja wielka wygrana należeć do Kościoła, który jest nienawidzony. Tak naprawdę jest kochany przez tych, którzy znają jego boski charakter; ale jest też znienawidzony przez tysiące tych, którzy uważają go za przestarzały relikt przeszłości, pełen zabobonów i ignorancji. Nazywany Matką przez tych, którzy otrzymują od niego duchowe dary, u innych pozostanie w pogardzie; bywa wyrzucany albo zaledwie tolerowany w wielu krajach. Bez względu na to, jak bardzo różnią się pomiędzy sobą religijne sekty, Kościół jest często uważany przez nie za ich naturalnego wroga”.
Podziękowania wyzwolonych z uzależnienia alkoholowego
Na Eucharystii obecni byli przedstawiciele Apostolstwa Trzeźwości. Pod koniec mszy przekazali księgę św. Józefa, gdzie będą wpisywanie podziękowania osób wyzwolonych z uzależnienia alkoholowego.
Katedra świdnicka jest jedną z najokazalszych świątyń na Dolnym Śląsku. W 2004 roku kościół pw. św. Stanisława i św. Wacława został poniesiony do rangi katedry. Fundatorem świątyni był w 1330 roku Bolko II Świdnicki. Katedra posiada wieżę o wysokości 101 m, jest to najwyższa gotycka wieża w Polsce. W bocznej kaplicy w barokowym ołtarzu znajduje się słynący łaskami obraz Matki Bożej Uzdrowienia Chorych z drugiej połowy XV wieku, koronowany w 2017 roku.Obecnie trwa renowacja świątyni.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |