fot. pixabay

Bp Milewski do seniorów: uczcie wnuki prawdziwej historii

O to, aby babcie i dziadkowie uczyli swoje wnuki prawdziwej historii, zaapelował bp Mirosław Milewski w parafii pw. św. Piotra Apostoła w Ciechanowie w diecezji płockiej. Przewodniczył tam mszy św. z okazji IV Diecezjalnego Dnia Babci i Dziadka. W programie spotkania były m.in. jasełka, nawiązujące do czasów współczesnych.

Bp Milewski podczas mszy św. podziękował babciom i dziadkom za cichą i często skuteczną ewangelizację, głoszenie wiary i Boga, czasem bardziej efektywną niż dziesiątki kazań z ambony czy lekcji religii. To oni w ponowoczesnym świecie pokazują, że nie wszystko jest bez wartości i że są sprawy, dla których warto żyć.

– Dziękuję wam, że niestrudzenie przypominacie dzieciom i wnukom, że warto chodzić na niedzielną mszę św., że należy chrzcić dzieci i nadawać im chrześcijańskie imiona; za to, że zachęcacie młodych do zawierania sakramentu małżeństwa, a potem, jak aniołowie stróżowie, pomagacie im w wychowywaniu upragnionego potomstwa. Dziękuję wam za to, że prowadzicie młodych na cmentarze i uczycie ich historii rodzin, naszych miast i wsi, że troszczycie się o życie religijne naszego społeczeństwa – podziękował biskup.

Fot. PAP/Marcin Bednarski

Poprosił seniorów, aby więcej rozmawiali z młodym pokoleniem o historii Polski i świata. Obecnie wielu ludzi w Polsce i poza jej granicami próbuje wywrócić prawdę o historii narodu polskiego. Chcieliby „odwrócić kategorie prawdy i fałszu, dobra i zła, wojny i pokoju, napastnika i ofiary”. Piszą na nowo dzieje II wojny światowej, której wiele babć i dziadków, było świadkami, a nierzadko i ofiarami.

– Nie wstydźcie się opowiadać wnukom i prawnukom o najtrudniejszych chwilach dni wojny, powstania warszawskiego, stalinowskiego terroru, ohydy i obłudy komunizmu, fałszu stanu wojennego i niesprawiedliwości przemian końca lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Jeśli będziemy milczeć, inni za nas opowiedzą tamte dni, krzywdząc pamięć także o naszych bliskich, o bohaterach i ofiarach XX wieku – głosił bp Milewski.

>>> Modlitwa za babcię i dziadka ułożona przez Benedykta XVI

Dodał, że nie można zabrać Polakom historii, tak jak zagrabiono im miliony dzieł sztuki, rękopisów, książek. Zachęcił, aby opowiadali dzieciom i młodzieży to, co pamiętają; by to spisywali i zostawiali w rodzinach; aby poczuli się nauczycielami historii, bo „rodzina, która pamięta, ma przyszłość”.

Podczas mszy św. ks. kan. Sławomir Filipski, proboszcz parafii pw. św. Piotra Apostoła w Ciechanowie, zaznaczył, że troski o osoby starsze trzeba uczyć się od św. Jana Pawła II, który wielokrotnie apelował o szacunek i czerpanie z mądrości seniorów.

fot. pixabay

>>> Bp Milewski: budujmy na wartościach, nie na modach

Przedstawiciele zgromadzonych babć i dziadków zaznaczyli, że zależy im na tworzeniu zdrowych relacji międzypokoleniowych oraz ochronie najmłodszych przed światem pseudowartości i zagrożeń, których nie brakuje wokół.

Po mszy św. zostały wystawione jasełka, przygotowane przez dzieci, młodzież i nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 5 w Ciechanowie oraz scholę parafialną. Była to „laurka” artystyczna dla babć i dziadków. Do żłóbka Jezusa przychodzili przedstawiciele różnych grup społecznych oraz krajów Unii Europejskiej, niosąc Mu w darze wiele dobra i prośbę o błogosławieństwo.

Ostatnim punktem programu uroczystości był słodki poczęstunek dla wszystkich uczestników oraz obrazki z modlitwą za dziadków, ułożoną przez papieża Benedykta XVI z okazji Światowego Spotkania Rodzin w Meksyku w 2009 r.

Czwarty Diecezjalny Dzień Babci i Dziadka w parafii pw. św. Piotra Apostoła w Ciechanowie zorganizował wydział ds. rodzin kurii diecezjalnej z dyrektorem ks. dr. Wojciechem Kućką, parafia oraz Stowarzyszenie Rodzin Katolickich diecezji płockiej.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze