Bp Milewski: rodzina to wspólnota, która przekazuje dar wiary
Rodzina to wspólnota, która przekazuje dar wiary. Powinna być miejscem, w którym się przebacza i doświadcza przebaczenia – powiedział bp Mirosław Milewski w Rypinie w diecezji płockiej. W czasie wizytacji pasterskiej parafii pw. św. Stanisława Kostki udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania.
– To prawda, że w rodzinach są problemy, nieporozumienia, kłótnie, przecież jesteśmy tylko ludźmi, jesteśmy słabi, miewamy złe nastroje, drążą nas smutki, nie wszystko dzieje się po naszej myśli. Ktoś powie – to normalne! Jednak bez względu na to, co się wydarzy, rodzina powinna być miejscem, w którym się przebacza i doświadcza przebaczenia. Ojciec święty Franciszek zachęca, aby w rodzinie używać trzech ważnych słów: „proszę”, „dziękuję” i „przepraszam” – podkreślił w homilii bp Mirosław Milewski.
Przypomniał, że „rodzina to też wspólnota, która przekazuje wiarę”. W rodzinach rodzice przekazują dar wiary swoim dzieciom. Odwołał się do niedawnej beatyfikacji trzech hiszpańskich pielęgniarek, które zostały zamordowane w 1936 roku w czasie wojny domowej w Hiszpanii, przez żołnierzy lewicowego i antyklerykalnego Frontu Ludowego. Były to: 25-letnia Pilar Gullón Yturriaga, 41-letnia Olga Pérez-Monteserín Núñez i 23-letnia Octavia Iglesias Blanco.
>>> Bp Milewski: potrzeba prawdziwej narracji o Kościele
– Na każdej wojnie potrzebni są żołnierze, ale na każdej wojnie potrzebne są też pielęgniarki. Pilar, Olga i Octavia, należące do różnych stowarzyszeń katolickich, nie miały poglądów politycznych. Jednak wychowane w atmosferze wiary, kierując się pragnieniem jak najlepszego służenia wszystkim potrzebującym, postanowiły włączyć się w opiekę nad rannymi w walkach. Przeszły kursy prowadzone przez Czerwony Krzyż i zostały pielęgniarkami – relacjonował bp Milewski.
Gdy do szpitala, w którym pracowały, dotarło wojsko Frontu Ludowego, kobiety nie opuściły swych podopiecznych chorych. Zostały uwięzione, potem torturowano je w okrutny sposób, a wreszcie rozstrzelano. Choć je zmuszano, nie wyrzekły się wiary chrześcijańskiej. Pamięć o pielęgniarkach pozostała w lokalnym środowisku.
>>> Bp Milewski: współcześnie katolicyzm oznacza jednoznaczne przyznanie się do wiary w Jezusa
– Te trzy bohaterskie kobiety i dobre katoliczki w czasie bratobójczej wojny, wybierając troskę o rannych w szpitalu, dały świadectwo wiary. Ich świadectwo może służyć dziś wszystkim, a zwłaszcza ludziom młodym, którzy często są zdezorientowani i zagubieni w świecie, promującym niewiarę, bezbożność i niemoralność. Modlę się gorąco o to, aby młodzież, która przystąpi dziś do sakramentu bierzmowania, też traktowała wiarę na serio, poważnie, kierując się mądrością i bojaźnią Bożą – powiedział hierarcha.
>>> Bp Milewski: figury Matki Bożej to ważne punkty na religijnej mapie kraju
W czasie Mszy św. udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży z parafii św. Stanisława Kostki w Rypinie. Za udzielenie tego sakramentu podziękował proboszcz parafii ks. kan. Jacek Lubiński. Tego dnia bp Milewski przeprowadził też wizytację pasterską tej parafii.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |