Fot. Marcin Bednarski/PAP

Bp Milewski: w czasie pandemii potrzeba otuchy Dobrej Nowiny

– Dzisiaj, gdy jesteśmy przygnębieni ograniczeniami związanymi z pandemią, lękiem o zdrowie swoje i bliskich, potrzeba radości i otuchy Dobrej Nowiny – powiedział bp Mirosław Milewski w Trąbinie w diecezji płockiej. Dokonał też poświęcenia nowego dzwonu. Przy kościele parafialnym znajduje się okazała dzwonnica zbudowana w XIX wieku.

– Dźwięk dzwonów towarzyszy najważniejszym wydarzeniom ludzkiego życia i przypomina o obecności Boga w naszej rzeczywistości – stwierdził bp Milewski.

Dodał, że dźwięk dzwonów zapisał się niezwykle pięknie na kartach historii Polski. Wierni z narażeniem własnego życia bronili dzwonów. Ich odgłosy wyrażały radość ludzi. Dzwony wciąż ogłaszają ludziom wolność – kultu i wyznania, a także suwerenność i niepodległość.

Dźwięk dzwonu nie tylko przypomina o mszy św., ale również woła: w górę serca! Jest Bóg na niebie! Dzisiaj, gdy jesteśmy przygnębieni ograniczeniami, związanymi z pandemią, lękiem o zdrowie swoje i bliskich, potrzeba radości i otuchy Dobrej Nowiny, którą obwieszcza dźwięk dzwonu, zapraszający do kościoła na modlitwę – wskazał biskup.

Płocki biskup pomocniczy zwrócił się też do kandydatów do bierzmowania. Podkreślił, że w niespokojnych czasach ich serca „muszą być mocne jak dzwon”, który pod wpływem uderzeń, wydaje mocny, pełen ducha, czysty dźwięk. „Doświadczani trudnościami, na które nie mamy wpływu, choćby tymi związanymi z pandemią, pomimo wszystko, dawajcie swoim życiem mocne, pełne ducha świadectwo wiary i trwajcie w nadziei” – powiedział młodzieży bp Milewski.

Nowy dzwon parafialny został ufundowany przez parafian, wykonała go pracownia „Braci Kruszewskich”.

>>> Bp Milewski: bł. Carlo Acutis uczy, jak korzystać z wirtualnego świata, aby to była droga do świętości

Historia parafii w Trąbinie

Parafię pod wezwaniem Wszystkich Świętych erygował w Trąbinie prawdopodobnie bp Klemens około 1340 r. Z tego samego roku pochodzi też pierwsza wzmianka o kościele. Na terenie parafii istniały w XV-XVII w. dwa kościoły: w Trąbinie i w odległych 4 km Gulbinach. Zostały one zniszczone podczas potopu szwedzkiego w 1656 r.

Około 1720 r. drewniany kościół w Trąbinie ufundował bp Bartłomiej Załuski. Spłonął on w 1781 r. W tym samym roku z fundacji kasztelana z Kowala, P. Sumińskiego, zbudowano kościół pod wezwaniem Wszystkich Świętych. Wizyta z 1817 r. informowała, że był on drewniany, kryty dachówką, miał ceglaną posadzkę i wyposażony był w pięć ołtarzy: główny – Wniebowzięcia Matki Bożej oraz boczne: św. Jana Nepomucena, św. Mikołaja, św. Antoniego i Opatrzności Bożej.

W latach 1878-1881, staraniem ks. Antoniego Kołakowskiego, zbudowano neogotycki murowany kościół pod wezwaniem św. Antoniego. Wolnostojąca, ceglana, okazała dzwonnica powstała w 1891 r. Kościół konsekrował w 1902 r. bp Jerzy Szembek. W 1998 r. odnowiono zabytkowe obrazy św. Antoniego z 1781 r. i Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej z 1814 r. Obecnie na terenie parafii, znajdującej się w dekanacie Dobrzyń nad Drwęcą, mieszka 1 600 osób.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze