Bp Miziński: pamięć o chrzcie Polski powinna być kultywowana rokrocznie
Pamięć o tak ważnym dla Kościoła i narodu wydarzeniu jak chrzest Polski powinna być kultywowana – powiedział sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur Miziński. Wskazał, że jest to ważne zwłaszcza w procesie kształtowania młodego pokolenia.
W tym roku 14 kwietnia przypada 1055. rocznica chrztu Polski.
>>> Był ateistą. Przyjmie w Rzymie chrzest
W informacji przekazanej PAP przez biuro prasowe Episkopatu sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński podkreślił, że „jest rzeczą niezwykle istotną, aby pamięć o tak ważnym dla Kościoła i narodu wydarzeniu, by było ono kultywowane rokrocznie, tak by zapadło głęboko w pamięci i sercach wszystkich Polaków, zwłaszcza najmłodszych pokoleń”.
>>> Abp Jędraszewski: religijne znaczenie chrztu Polski
Sejm RP 22 lutego 2019 r. ustanowił dzień 14 kwietnia – Świętem Chrztu Polski.
Zgodnie z tradycją, Mieszko I, władca Polan, został ochrzczony najprawdopodobniej w Wielką Sobotę 966 roku przypadającą wówczas 14 kwietnia.
>>> Wywieśmy flagę w Święto Chrztu Polski
„W 966 roku Mieszko I przyjął chrzest, jako człowiek wolny. Chociaż został on udzielony pojedynczej osobie, to przecież dał początek wspólnocie z innymi osobami ochrzczonymi. Myśląc o konsekwencjach chrztu Mieszka, możemy mówić o »narodzie ochrzczonych«, o »chrzcie narodu«, a więc również o Chrzcie Polski” – napisali biskupi polscy w Liście pasterskim na jubileusz 1050. rocznicy chrztu Polski, którą obchodziliśmy w 2016 r.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |