fot. cathopic

Bp Miziński: piękne jest to, że dzieci swoją posługę dedykują głoszeniu Ewangelii

3 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Piękne jest to, że już od wielu lat dzieci – kolędnicy misyjni dedykują swoją posługę głoszenia Dobrej Nowiny od drzwi do drzwi, by dzielić się radością z narodzenia Pana Jezusa – powiedział sekretarz KEP bp Artur Miziński przed akcją „Kolędnicy Misyjni dzieciom Amazonii„.

Dodał, że robią to na rzecz wspólnoty swoich kolegów, koleżanek, nieznanych braci i sióstr, by zbierane przy tej okazji ofiary służyły tamtym dzieciom.

Tegoroczna akcja Kolędnicy Misyjni dedykowana jest dzieciom Amazonii.

– Posłanie, które jest pierwszym posłaniem – czynić sobie ziemię poddaną – ale tak, by nie była ona pustoszona, ale wykorzystywana w sposób racjonalny, umiejętny, z zachowaniem bogactw naturalnych – podkreślił bp Miziński w czwartek podczas konferencji prasowej w Warszawie. Podziękował jednocześnie wszystkim kolędnikom misyjnym z całej Polski, którzy są także ambasadorami Polski w świecie.

W inicjatywę Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci każdego roku włącza się kilka tysięcy dzieci w Polsce. Celem tegorocznej edycji kolędników misyjnych jest wsparcie dzieci w Amazonii – poinformowali na konferencji organizatorzy PDMD.

fot. cathopic

Kolędnicy Misyjni, to projekt Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci organizowany w wymiarze ogólnopolskim od 1993 r. Każdego roku młodzi kolędnicy odwiedzający domy na terenie swoich parafii i diecezji, dzieląc się radością Bożego Narodzenia, kontynuują polską tradycję kolędowania, ale też zbierają ofiary na pomoc rówieśnikom w innych częściach świata.

Dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych ks. Tomasz Atłas zwrócił uwagę, że dzieci w tym roku stają się szczególnymi współpracownikami papieża Franciszka, a to ze względu na to, że synod biskupów był poświęcony Amazonii. – Kolędnicy Misyjni kolędują właśnie dla dzieci w Amazonii, a przez to stają się oni wprost współpracownikami Ojca Świętego – zaznaczył ks. Atłas.

Jak podkreślają organizatorzy PDMD,

„głoszenie Dobrej Nowiny, dzielenie się radością i wiarą, zapraszanie do misyjnego zaangażowania i pomocy rówieśnikom w krajach misyjnych, to główny cel wędrówki dzieci z Papieskiego Dzieła Misyjnego, które w okresie Bożego Narodzenia wcielają się w role misjonarzy w trudzie wędrówki od domu do domu, dodając, że uroczyste rozpoczęcie kolędowania przypada na 26 grudnia (posłanie kolędników podczas mszy świętej), a zakończenie w patronalne święto PDMD, czyli w Misyjny Dzień Dzieci (6 stycznia)”.

Każdego roku polskie dzieci podejmują trud kolędowania dla swoich rówieśników z innej części świata. Tegoroczne przedsięwzięcie dedykowane jest małym mieszkańcom Amazonii.

– Trudne warunki życia w amazońskiej dżungli czynią dzieci bezbronnymi wobec licznych problemów – wyjaśnia bp José Luis Azcona. Szczególną uwagę zwraca na problem wykorzystywania nieletnich do pracy często niebezpiecznej i szkodliwej dla ich zdrowia.

fot. cathopic

Jednym z ich zajęć jest handel. Dzieci sprzedają turystom owoce i lokalną żywność. W tym celu podpływają maleńkimi łódeczkami do wielkich statków i wspinają się na pokład. Moment wejścia i zejścia ze statku jest bardzo niebezpieczny. Wykonując taką pracę, ryzykują zdrowie, a nawet życie.

>>> Synod: Amazonia potrzebuje misjonarzy, tylko im ludność tubylcza w pełni ufa

Jak poinformowali organizatorzy PDMD, w 2018 polskie dzieci należące do Papieskiego Dzieła Misyjnego zebrały ponad 2,7 mln zł. Były to: ofiary z ich osobistych wyrzeczeń (oraz ofiar zebranych podczas nabożeństw i akcji („Twórczość dla misji”) ponad 190,9 tys. zł, ofiary z I Komunii Świętej ponad 1,4 mln i ofiary z kolęd misyjnych ponad 1,1 mln zł.

W tym roku Sekretariat Generalny PDMD w Rzymie wskazał projekty oraz kraje, do których zostały przekazane ofiary: Burundi (22), Kenia (6), Rwanda (23), Kolumbia (3), Ekwador (4), Peru (4), Indie (19), Pakistan (8), Mjanma (14), Tajlandia (5). Razem 108 projektów.

– Przedsięwzięcie Kolędników Misyjnych ma przede wszystkim wymiar duszpasterski. Integruje wspólnotę parafialną, a budząc w wiernych ducha misyjnego, przyczynia się do ożywienia wiary i chrześcijańskiej miłości – podkreślają ich organizatorzy. 

Zobacz także
Wasze komentarze