Bp Miziński: Wszystkich Świętych to czas zadumy nad sensem życia

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Uroczystość Wszystkich Świętych, to czas refleksji i zadumy nad sensem ludzkiego życia. Świętość jest naszym celem, ta prawda to źródło chrześcijańskiej nadziei, ona nadaje sens naszemu życiu i naszym działaniom – podkreśla w rozmowie z sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński.

„Uroczystość Wszystkich Świętych (1 listopada) i Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych (2 listopada), to z jednej strony czas zadumy i refleksji nad przemijaniem życia i nad jego sensem, z drugiej zaś – to czas pogłębionego pragnienia przebywania z Chrystusem wśród rzeszy świętych” – mówi sekretarz generalny KEP. „Te dni przypominają nam tych, którzy przez chrzest zanurzający w śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa i święte życie narodzili się dla Nieba. Mówią o życiu wiecznym i tej rzeczywistości która naprawdę istnieje, pomimo, iż jest dla nas jeszcze niewidoczna. To dni chrześcijańskiej nadziei, niemającej nic wspólnego z lękiem i smutkiem” – dodał hierarcha.

Bp Miziński przypomniał słowa Jana Pawła II, który 1 listopada 2002 r. powiedział: „Dzisiejsze święto zachęca nas, byśmy skierowali wzrok ku niebu, które jest celem naszej ziemskiej pielgrzymki. Tam oczekuje nas radosna wspólnota świętych. Tam spotkamy się z naszymi drogimi zmarłymi, za których zanosić będziemy do nieba modlitwę w jutrzejsze uroczyste wspomnienie liturgiczne”. „Dlatego w tych dniach, liczniej niż zwykle, udajemy się na cmentarze, gdzie spoczywają doczesne szczątki naszych krewnych i bliskich w oczekiwaniu na zmartwychwstanie. Nie chodzi tylko o pamięć, ale przed wszystkim o modlitwę i wiarę w świętych obcowanie. Kościół głosi nadzieję zmartwychwstania i życia wiecznego” – powiedział bp Miziński.

Biskup – nawiązując z kolei do słów papieża Franciszka z 1 listopada 2013 r. – mówił o nadziei chrześcijańskiej: „Jawi się ona jako kotwica zarzucona na brzeg Nieba,<a my wszyscy zmierzający w kierunku tego brzegu, uczepieni łańcucha kotwicy>. Jest ona tym, co nas podtrzymuje i potwierdza prawdę, że każdy z nas, bez żadnego wyjątku, może zostać błogosławionym lub świętym” – podkreślił sekretarz generalny Episkopatu Polski. Obchodzona 1 listopada uroczystość Wszystkich Świętych to dzień, w którym Kościół katolicki modli się za wszystkich świętych, zarówno tych wyniesionych na ołtarze, jak tych anonimowych. Święto to ma wymiar powszechny, celebruje się je w Kościele katolickim na całym świecie. Na 1 listopada wyznaczył je papież Grzegorz IV w 837 roku.

Zobacz także
Wasze komentarze