Wszyscy święci balują…

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Żeby zabalować, trzeba było się przebrać w aniołach, w świętego. Było niebiańsko!

Bale Wszystkich Świętych odbyły się w Wigilię tej uroczystości w wielu miastach Polski, także w szkołach. Bal przebierańców, w którym biorą udział dzieci przebrane za aniołów i świętych miał być alternatywą dla Halloween. Organizatorzy zadbali o słodkie przekąski i atrakcje, a dzieciaki zabrały ze sobą dobrą energię i świetne humory. Okazało się, że aniołowie i święci potrafią nieźle zabalować!
Zamiast świętowania Halloween, które jest obce tradycji chrześcijańskiej, Kościół zachęcał do organizowania marszy i korowodów, podczas których wierni przebierają się za świętych. W przededniu uroczystości Wszystkich Świętych takie wydarzenia organizowało wiele parafii.

Halloween, obchodzone 31 października, z roku na rok zyskuje w naszym kraju coraz większą popularność. Kościół katolicki podkreśla jednak, że jest to zwyczaj obcy tradycji chrześcijańskiej. Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz ocenił w rozmowie, że moda na świętowanie Halloween stała się popularna, ponieważ zapełniła pewną pustkę. „My Polacy mamy od wieków trwającą tradycję kultu świętych i modlitwy za zmarłych. Musieliśmy coś zaniedbać w przeżywaniu tych dwóch świątecznych dni, skoro tak łatwo zaakceptowaliśmy święto, które jest niechrześcijańskie” – powiedział kardynał i podkreślił, że to „piękny powrót do zwyczaju kultu świętych”. „Nie chciałbym tego nazywać +odtrutką+ na Halloween, ale jednym ze sposobów na dotarcie z tradycją do dzieci i młodzieży” – powiedział.

Święty raban
Marsze Wszystkich Świętych przeszły ulicami Poznania, Wrocławia, Lublina i Szczecina. W wielu parafiach, z okazji Nocy Świętych, poprzedzającej uroczystość Wszystkich Świętych, zaplanowano m.in. wspólne modlitwy, adoracje Najświętszego Sakramentu oraz procesje z relikwiami na cmentarz.

Wszyscy święci balują…
3.6 (60%) 2 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze