Bp Nitkiewicz na Świętym Krzyżu: prośmy Chrystusa, abyśmy potrafili kochać tak, jak On nas kocha
Prośmy Chrystusa, abyśmy potrafili kochać tak, jak On nas kocha – wskazywał bp Krzysztof Nitkiewicz podczas Liturgii Wielkiego Piątku sprawowanej w sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu.
Nabożeństwu Drogi Krzyżowej i Liturgii Wielkiego Piątku w świętokrzyskiej bazylice przewodniczył biskup sandomierski, który zauważył, że w czasach pandemii wielkopostne drogi krzyżowe zmieniły swoją formę. W uroczystościach wziął również udział Prowincjał Polskiej Prowincji – o. Paweł Zając OMI.
>>> Święty Krzyż z lotu ptaka [GALERIA]
– Już drugi rok z rzędu, na skutek pandemii, wielkopostne drogi krzyżowe zmieniły swoją formę. Mniej masowe i spektakularne, jak ta prowadząca przez Puszczę Jodłową, miały wymiar bardziej osobisty i przez to pewnie, stawiały większe wymagania. Ale i Chrystus samotnie dźwigał krzyż, chociaż otaczały Go tłumy ludzi. Niech rozpozna dzisiaj pośród nich Twoją i moją twarz, poczuje ulgę, kiedy pomożemy Mu powstać z upadku, podtrzymamy krzyż i otrzemy Jego twarz – mówił biskup.
Na zakończenie Drogi Krzyżowej ordynariusz zaznaczył, że na krzyżu zajaśniała miłość Chrystusa, która rozproszyła mroki naszych grzechów, a Chrystus wypełnił swoje zbawcze dzieło.
– Dokonało się. Chrystus wypełnił swoje zbawcze dzieło. Jego miłość zajaśniała z krzyża, rozpraszając mroki naszych grzechów i stając się źródłem życia. – „Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam” – powtarzamy dzisiaj za św. Janem. Módlmy się, aby ta wiara zawsze nam towarzyszyła, szczególnie wtedy gdy będziemy krzyżowani i zabijani. Prośmy Chrystusa, abyśmy potrafili kochać jak On nas kocha, niosąc innym ulgę w cierpieniu i pocieszenie w smutku. Nie wystarczy wzruszenie albo pobożnie złożone ręce. Tylko „Miłość jest wszystkim” – mówi św. Augustyn. A „myśmy poznali i uwierzyli miłości” – podkreślił bp Krzysztof Nitkiewicz.
Podczas Liturgii Wielkiego Piątku homilię wygłosił o. Krzysztof Jamrozy OMI, który zaznaczał, że drzewo krzyża jest symbolem wielkiej miłości i nosiło na sobie Tego, którego śmierć nie pokona. Zakonnik wskazywał także, że krzyż jest symbolem, który jednoczy ludzi wierzących.
>>> Święty Krzyż: „Europo nie możesz żyć bez Boga!”
Uczestnicy Liturgii modlili się o ustanie epidemii. Na jej zakończenie odsłonięto relikwie Drzewa Krzyża Świętego oraz odbyła się procesja do Bożego Grobu.
Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są w nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Opactwo benedyktyńskie założone zostało z inicjatywy Bolesława Chrobrego w 1006 r. Obecnie opiekę nad nim sprawuje Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Galeria (9 zdjęć) |
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |