fot. swietykrzyz.pl

Święty Krzyż: „Europo nie możesz żyć bez Boga!”

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

– Krzyż ma być znakiem naszej wiary – apelował bp Antoni Długosz podczas pielgrzymki rolników, ogrodników, sadowników, plantatorów truskawek i pszczelarzy, która odbyła się 13 września w trakcie trwającego od niedzieli odpustu ku czci Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu.

Uroczysta msza św. celebrowana przez biskupa seniora Antoniego Długosza z Częstochowy w świętokrzyskiej bazylice, była dziękczynieniem Panu Bogu za tegoroczne plony. Poszczególne gminy zrzeszone w Związku Gmin Gór Świętokrzyskich przygotowały wieniec dożynkowy, który został poświęcony i pobłogosławiony na zakończenie mszy św.

Bp Długosz w homilii wspominał, że był taki okres, nie tak dawny w dziejach naszego kraju, że publicznie walczono z krzyżem. Zwrócił też uwagę na to, że dzisiaj także Unia Europejska boi się krzyża.

– A kto Unię Europejską zakładał? Katolicy, którzy mówili, że jeżeli odejdziemy od chrześcijaństwa, od Chrystusa, to upadniemy, przestaniemy istnieć! Dlatego z Krzysztofem Krawczykiem wyśpiewaliśmy piosenkę: „Europo nie możesz żyć bez Boga, pamiętaj o swoich korzeniach, a korzeniem Twoim jest Chrystus” ukrzyżowany i zmartwychwstały – apelował kaznodzieja.

Bp Długosz wskazywał, że dla wiernych na pierwszym miejscu winien być krzyż, będący znakiem wiary. – To przecież w imię krzyża świętego zostaliśmy włączeni do wspólnoty Kościoła, przez sakrament chrztu, a później to była pierwsza modlitwa. Dziś wołamy słowami św. Jana Pawła II: Brońcie krzyża od gór aż do morza! – zachęcał bp Antoni Długosz.

>>> Święty Krzyż: potępiajmy profanację sakramentów i upokarzanie Matki Bożej

Na zakończenie biskup pobłogosławił relikwiami Drzewa Krzyża Świętego licznie zebranych wiernych, którzy następnie mogli je ucałować. Liturgię mszy świętej uświetnił Zespół Śpiewaczy „Echo Łysicy” z gminy Bieliny.

Burmistrzowie i wójtowie oraz pracownicy gmin czytali teksty mszalne oraz wezwania modlitwy wiernych. Obecne były także poczty sztandarowe ze Szkoły Podstawowej im. św. Eugeniusza de Mazenoda w Jeziorku i z Nowej Słupi, a także z OSP Nowa Słupia, OSP Wola Kopcowa, OSP Bodzentyn oraz Gminy Łączna.

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Od X w. do kasacji opactwa w 1819 r. gospodarzami sanktuarium byli benedyktyni, obecnie opiekę nad nim sprawują Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej.

Zobacz także
Wasze komentarze