fot. OMI Święty Krzyż

Bp Nitkiewicz na Świętym Krzyżu: prośmy Chrystusa, abyśmy potrafili kochać tak, jak On nas kocha

Prośmy Chrystusa, abyśmy potrafili kochać tak, jak On nas kocha – wskazywał bp Krzysztof Nitkiewicz podczas Liturgii Wielkiego Piątku sprawowanej w sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu.

Nabożeństwu Drogi Krzyżowej i Liturgii Wielkiego Piątku w świętokrzyskiej bazylice przewodniczył biskup sandomierski, który zauważył, że w czasach pandemii wielkopostne drogi krzyżowe zmieniły swoją formę. W uroczystościach wziął również udział Prowincjał Polskiej Prowincji – o. Paweł Zając OMI.

>>> Święty Krzyż z lotu ptaka [GALERIA]

– Już drugi rok z rzędu, na skutek pandemii, wielkopostne drogi krzyżowe zmieniły swoją formę. Mniej masowe i spektakularne, jak ta prowadząca przez Puszczę Jodłową, miały wymiar bardziej osobisty i przez to pewnie, stawiały większe wymagania. Ale i Chrystus samotnie dźwigał krzyż, chociaż otaczały Go tłumy ludzi. Niech rozpozna dzisiaj pośród nich Twoją i moją twarz, poczuje ulgę, kiedy pomożemy Mu powstać z upadku, podtrzymamy krzyż i otrzemy Jego twarz – mówił biskup.

Na zakończenie Drogi Krzyżowej ordynariusz zaznaczył, że na krzyżu zajaśniała miłość Chrystusa, która rozproszyła mroki naszych grzechów, a Chrystus wypełnił swoje zbawcze dzieło.

– Dokonało się. Chrystus wypełnił swoje zbawcze dzieło. Jego miłość zajaśniała z krzyża, rozpraszając mroki naszych grzechów i stając się źródłem życia. – „Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam” – powtarzamy dzisiaj za św. Janem. Módlmy się, aby ta wiara zawsze nam towarzyszyła, szczególnie wtedy gdy będziemy krzyżowani i zabijani. Prośmy Chrystusa, abyśmy potrafili kochać jak On nas kocha, niosąc innym ulgę w cierpieniu i pocieszenie w smutku. Nie wystarczy wzruszenie albo pobożnie złożone ręce. Tylko „Miłość jest wszystkim” – mówi św. Augustyn. A „myśmy poznali i uwierzyli miłości” – podkreślił bp Krzysztof Nitkiewicz.

Podczas Liturgii Wielkiego Piątku homilię wygłosił o. Krzysztof Jamrozy OMI, który zaznaczał, że drzewo krzyża jest symbolem wielkiej miłości i nosiło na sobie Tego, którego śmierć nie pokona. Zakonnik wskazywał także, że krzyż jest symbolem, który jednoczy ludzi wierzących.

>>> Święty Krzyż: „Europo nie możesz żyć bez Boga!”

Uczestnicy Liturgii modlili się o ustanie epidemii. Na jej zakończenie odsłonięto relikwie Drzewa Krzyża Świętego oraz odbyła się procesja do Bożego Grobu.

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są w nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Opactwo benedyktyńskie założone zostało z inicjatywy Bolesława Chrobrego w 1006 r. Obecnie opiekę nad nim sprawuje Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

Galeria (9 zdjęć)

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze